Ana sayfa Sağlık Zeytin yaprağı

Zeytin yaprağı

4177
0
üzerine çiğ düşmüş zeytin dalı

Zeytin yapraklarını atıyorduk meğer mükemmel bir ilaçmış. Kurutulmuş yapraklarını aktarlarda rahatlıkla bulabilirsiniz.

Zeytin ve zeytin yağının sıhhate bir hayli bereketi bulunmaktadır. Akdeniz perhizi dünyanın en sıhhatli perhizlerinden biri olarak kabul edilmektedir.  Bunun büyük sebeplerinden biri, içeriğinde zeytin ve zeytinyağının yer almasıdır. Yapılan araştırmalar sonunda zeytin yaprağının da sağlığa için çok faydası olduğu ortaya çıktı.

ahşap masa üzerinde 1 dal zeytin ağacı dalı

Zeytin yaprağı müthiş bir ilaçtır

Kurutulmuş meyvelerde, sebzelerde ve kakao gibi gıdaların yapısında  bulunan polifenoller doğal antioksidan kaynaklarıdır. Özellikle araştırmacılar zeytin yaprağı ekstraktında bol ölçüde bulunan polifenolün sıhhate karşı faydalarını inceledi. Pek çok çalışma, bu bileşenin sıhhate pozitif tesirlerini ortaya koymuştur. Bu bakımdan zeytin yaprağının yeni bereketleri ortaya çıktı.

Zeytin yaprağı faydaları

– Alzheimer hastalığını önlüyor

Avustralya araştırmalar yapan  analistler, zeytin yaprağı ekstresinin içeriğindeki fenolik bileşiklerinin  beyin hastalıklarının yavaşlattığını ortaya koymuştur. Ayrıca Alzheimer hastalığına yol açtığı düşünülen protein demetlerinin gelişmesini  önleyebileceği söyleniyor.

keyifli bir zeytin yaprağı ve zeytin yağı fotoğraf çalışması

– Artrit ağrısını yasaklıyor

Her yaşta birçok insanda ortaya çıkabilen bir hastalık olan iltahaplı eklem romatizması olarak bilinen romatoid artrit, ilerleyen düzeylerde şahsın yaşam niteliğini kötüleştirirken , kahve fincanını tutmalarını  bile zorlaşabilir. Analistler, zeytin yaprağının romatoid artriti yavaşlattığı görülmüştür. Ayrıca eklem şişmelerini eksilttiği görülmüştür.

– Enfeksiyonları iyileştiriyor

Zeytin yaprağı; genital ve oral enfeksiyonlara ve cilt hastalıklarına neden olan bakterilerin tümünü öldürüyor. New York Üniversitesi Tıp Fakültesi’ndeki araştırmacılar, zeytin yaprağı özünün, HIV virüsüne karşı iyi geldiğini tespit etmiştir.

– Kanserle savaşıyor

Zeytin yaprağındaki fitokimyasalların kanserli hücrelerin gelişmesini yavaşlattığı ve hatta durdurduğu gösterilmiştir. Analistler, oleuropeinin, mesane, beyin, meme, ,, prostat ve cilt kanserlerinin gelişimini önleyebileceğine söylüyor. Zeytin yaprağının beden üzerindeki etkileri  pozitif olsa da, kullanmadan evvel kesinlikle hekiminize danışmayı unutmayın.

dalları siyah zeytinle dolu ağaçtan yakın çekim

Zeytin yaprağı çayı

Aktarlarda rahatlıkla kurutulmuş zeytin yaprağını bulabilirsiniz. 2 bardak zeytin yaprağı çayı için tarifimiz şu biçimdedir: Kurumuş zeytin yapraklarını iyice ufalayın. Ufalanmış bu çaydan  3 çay kaşığı zeytin yaprağını kaynamış 2 bardak suyun içine atın ve 10 dakika kadar demleyin. Daha sonra süzerek içebilirsiniz. Günde 2-3 bardak kadar tüketebilirsiniz.