Ana sayfa Pratik Bilgiler Yatak temizliği nasıl yapılır?

Yatak temizliği nasıl yapılır?

3936
0
yatak temizliği konseptli fotoğraf

Günlük ve aylık yatak temizliği

Öncelikle günlük olarak çoğunuzun yaptığı bir hatadan bahsetmemiz gerekiyor. Kalkar kalkmaz yatağı toplamaya başlıyoruz. Halbuki önce yatağın üstündeki pike veya yorgan  ne varsa kaldırıp camları açıp güzelce havalandırmalı sonrasında yatağı üzeri kapatılmalıdır.  Çünkü bütün gece dökülen deri döküntüleri , saç kalıntıları, tozlar yataktan atılmalıdır. Bunu her gün yaptığınızda daha rahat uyuduğunuzu ve  daha temiz bir yatakta yattığınızı fark edeceksiniz.

Şimdi ise ayda bir yapılması gereken genel yatak temizliğinden bahsedelim. 

Yatağın her yerine tel süzgeçle karbonatı eşit bir şekilde yayıyoruz; bu yatağın dezenfekte olması için önemli bir detay. Sonrasında mısır nişastasını aynı yöntemle her yerine yayıyoruz; bu da rutubeti alması için. Bunları 1 saat kadar yatağın üzerinde bekletiyoruz. Daha sonra bütün karbonat ve nişastaları süpürüyoruz. Bir sonraki aşama ise ıslak temizlik; bu aşamada  ıslak bez ve beyaz sabunla bütün yatağı çitiliyoruz. Bu işlemden sonra yatağı beyaz sirkeli suyla siliyoruz. Sirkeli suyla silinen yatağın üzerine kuru bir çarşaf serip oklava ile vurarak yataktaki ıslaklığı alıyoruz. Suyla silerken ihtiyacın fazlasında su kullanmayın çünkü ıslak kalırsa temizlenmiş olmaz. 

Yorgan temizliği

Yorganları yıkarken öncelikle etiketindeki yönergelere bakmanızı tavsiye ediyoruz. Kaz tüyü ve kuş tüyü olanlar muhtemelen kuru temizlemeye uygundur eğer çok mecbur kalırsanız 30 derecede yıkayabilirsiniz. Pamuk ve elyaf olanları da aynı şekilde 30 derecede yıkayabilirsiniz. Yorganlar artık birçok makineye sığıyor  ama yine de biz elde yıkama yönteminden kısaca bahsetmek istiyoruz.

Şimdi öncelikle geniş bir alan lazım bunun için küveti kullanmak size kolaylık sağlayacaktır. Önce soğuk suyla ıslatıyoruz ardından 1-1,5 çay bardağı deterjanı üzerine eşitçe dağıtarak döküyoruz. Köpürtüp 1-2 saat kadar suda bekletiyoruz. Yorgandan deterjandan temizlenene   kadar su dökerek temizliyoruz 

Yastık temizliği

Nevresimleri yıkayıp yastıkları atlıyoruz. Yastıkların ortalama 1,5 ayda bir yıkamanızı tavsiye ediyoruz. Yıkarken de makineye attığınızda deterjanın yumuşatıcı gözüne beyaz sirke koyabilirsiniz. Yumuşatıcının kokusu da önemli olduğu  için birçok yerde bulabileceğiniz lavanta keselerini yastık ile yastık kılıfı arasına koyarak istediğiniz temiz koku hissine ulaşabilirsiniz. Lavanta sevmeyenler farklı kokular da tercih edebilir hangisi hoşunuza gidiyorsa.