Ana sayfa Güzellik Yaş Maya Maskeleri ve Faydaları

Yaş Maya Maskeleri ve Faydaları

4056
0
Yüzünde maske olan bayan aynadan kendine bakıyor

Yaş maya, hamur işlerinde kullanılsa da aslında saçlar ve cilt bakımı için çok sağlıklıdır. İçeriğinde canlı bakteriler olduğu için derinlemesine temizlik ve fayda sağlar. Pahalı kremler yerine yüzde yüz doğal ve cebinizi yakmayan tarifler aslında elinizin altında. 15 gün sonunda cildinizdeki ve saçlarınızdaki farka inanamayacaksınız. 

Yaş Maya Maskesinin Faydaları Nelerdir?

  • Yaş maya maskeleri hamilelikte görülen cilt lekelerinin tedavisinde oldukça etkilidir.
  • Bitki uzmanları yaş maya ile yapılan maskelerin cildi en az 5 yaş gençleştirdiğini dile getirirler.
  • Sivilcelerin tedavisinde yaş mayanın etkisinden yararlanılır.
  • Yaş maya ile cilde maske yapıldığında alerji riski en aza iner.
  • Ciltte oluşan ince çizgilerin ve kırışıklıkların görünümünü gözle görülür şekilde azaltır.
  • Cilt hücrelerini yenileyerek daha dinç bir görünüm elde edilmesini sağlar.

Yaş Mayalı Tarifler:

Lekeli ciltler için maske tarifi

Malzemeler: 1 çay kaşığı yaş maya, 1 çay kaşığı karbonat, 1 yemek kaşığı su

Yapılışı: Bir yemek kaşığı suyun içinde mayayı eritip, karbonatı da ilave edip, karıştırın. Elde edilen karışımı cildinize masaj yaparak yedirip 10 dakika bekleyin. Haftada en az 1 kere uyguladığınızda lekeleriniz her geçen gün azalacaktır.

Yağlı Ciltler için maske tarifi

Malzemeler: 2 tatlı kaşığı yaş maya, 2 tatlı kaşığı taze sıkılmış limon suyu

Yapılışı: Mayayı ezerek yavaşça limon suyunu içine ekleyin. Hazırlanan solüsyonu cildinize iyice yedirip, 10-15 dakika sonra cildinizi bol su ile temizleyin. 10-15 günde bir kez cildinize uygulayın farkı göreceksiniz.

Kuru Ciltler için maske tarifi

Malzemeler: 1 adet Eczaneden edineceğiniz E vitamini kapsülü, 1 paket yaş maya, 1 tane yumurta

Yapılışı: Bir cam kasede yumurtayı çatalla çırpın, ardından maya ve vitamin kapsülünü ekleyerek karıştırın. Göz çevresi hariç fırça yardımı ile tüm yüze yedirin. 10-15 dakika cildinizde bekletip soğuk su ile yıkayın. Bu karışım cilt kurumasını önleyip, cildinizin daha nemli olmasını sağlayacaktır. Haftada bir kez cildinize uygulayabilirsiniz.

Kırışık Karşıtı maske tarifi

Malzemeler: 1 tatlı kaşığı yaş maya, 1 tatlı kaşığı süt, 1 tatlı kaşığı elma suyu

Yapılışı: Bir cam kaseye tüm malzemeleri koyup, maya eriyinceye kadar iyice karıştırınız. Tüm cildinize uygulayıp 20 dakika kadar beklettikten sonra önce nemli bez ile nemlendirip sonra sıcak soğuk şok yaparak maskeyi temizleyin. Çilt ve boyun bölgesindeki kırışıklarda etkisi çok fazladır. En sağlıklı sonuç haftada bir kez uygulandığında alınır.

Gençleştiren maske tarifi

Malzemeler: 1 yemek kaşığı yaş maya, aldığı kadar süt

Yapılışı: Yaş mayayı sütle eriyinceye kadar iyice ezerek karıştırın. Fırça yardımıyla maskeyi iyice yedirin. Ortalama 20 dakika bekletin. Yüzünüzdeki maske sertleşince nemli bez yardımıyla yüzünüzü ıslatıp soğuk su ile maskeyi temizleyin. Bu maskeyi 3 günde bir uyguladığınızda cildinizin gençleştiğini göreceksiniz.

Saçlar için maske tarifi

Malzemeler: 1 paket yaş mama, 3 yemek kaşığı zeytinyağı

Yapılışı: Isıya dayanıklı bir kabı yarısını geçmeyecek şekilde suyla doldurun. İçine ilkinden biraz daha küçük ısıya dayanıklı ikinci bir kap koyup, zeytinyağını içine ekleyerek ısıtın. Yaş mayayı da ısınan zeytinyağına ekleyerek dikkatlice ezin. Elde ettiğin maske karışımını saçınıza yedirin ve streç ile sarıp 1 saat kadar bekletin. 1 saat sonunda saçlarınızı ılık su ile iyice temizleyin. Haftada bir uygulandığında saçlarınız daha sağlıklı bir görünüm kazanacaktır.