Ana sayfa Pratik Bilgiler Yanık tencere temizleme 2 pratik yolu

Yanık tencere temizleme 2 pratik yolu

3747
0
Yanık tava görseli

Mutfağınızda her kadın gibi en az bir kere yaşadığınız yanık tencerelerinizi nasıl temizleyeceğinizi bilmiyorsanız sizler için derlediğimiz pratik temizleme yollarına bir göz atın!

Yanık tencere sorununu her kadın gibi  sizde mutlaka mutfağınızda en az bir kere yaşamışsınızdır. Tencerenizi ocağa koyup başka bir işe yada  dizinizi izlemeye devam etmiş olabilirsiniz. Bu arada burnunuza gelen yanık kokularıyla birlikte yerinizden  fırlayışınızı tahmin edebiliyoruz.

Yanık tencere vakasının en kötü yanı da saatlerce yanık temizleme işidir. Bu durumu çok  Dert etmeyin sizler için paylaşacağımız yanık tencere temizlemenin pratik yoluyla saatlece uğraşmayıp bu yanık işinden bir çırpıda sıyrılabilir ve tencerenizi eski haline getirebilirsiniz.

1. Pratik Yolu

  • 1 su bardağı su
  • 1 su bardağı sirke
  • 1 yemek kaşığı karbonat

Yanık tencere temizliği için öncelikle yapmanız gereken şey tencerenizin içindeki fazla yemek artıklarından kurtulmak. Artıklardan kurtulduktan sonra yanık tencerenizin içine 1 su bardağı sıcak su koyun ve kaynatın. Bu kaynamış suyun  İçine önce sirkeyi sonra da karbonatı ekleyip hafif karıştırın. 1 saat sonunda bu malzemelerin yanıkları nasıl söktüğüne tanık olacaksınız.  

içi ağır yağlı ve yanmış bir tava

2. Pratik yolu 

Bulaşık makinası deterjanı kullanarak da  yanık tencerenizi temizleyebilirsiniz. Bu yöntem özellikle dibinde kalın bir tabaka olarak yanık olan tencerelerde etkilidir. Her cins tencerede ve her  türlü yemek yanığında uygulanabilir. Ayrıca toz çamaşır makinası deterjanı da kullanabilirsiniz.

  • Tencereye yanık olan kısmı birkaç santim geçecek miktarda su ekleyin.
  • Tablet şeklindeki bulaşık makinası deterjanı ya da 2 çorba kaşığı toz çamaşır deterjanı koyun. 
  • 10 dakika kaynatın.
  • Birkaç saat veya bir gece bekletin.
  • Sonra kenarından spatula ile oynatın, yanık tabaka blok halinde kalkacaktır.