Ana sayfa Güzellik Uzun Süre Korumalı Ev Yapımı “Güneş Kremi”

Uzun Süre Korumalı Ev Yapımı “Güneş Kremi”

3107
0
Güneşten korunma şapkası takan bayanın burnunda güneş kremi var

Yaz aylarında güneş ışınlarından korunmak için ev yapımı güneş kremi yapmak istermisiniz? Uzun süreli koruma sağlayan güneş kremi tarifi ve yapılışını paylaşıyoruz.

Öncelikle kullanılacak malzemelerin özelliklerine bakalım.

 • Yeşil Çay: Güneş kremi için yeşil çay mükemmel bir seçimdir. yeşil çay cilde uygulandığında UV ışınlarını emme özelliğine sahiptir. Ancak tek başına yeşil çay yeterli güneş koruması sağlamaz, ancak cildinizin UV hasarına ve onunla birlikte gelen yaşlanma etkilerine karşı koymasına yardımcı olan antioksidan açısından çok faydalı bir üründür.
 • Çinko Oksit: UVB ve UVA ışınlarını saçarak, yansıtan, dağıtan ve absorbe eden, cildin üzerinde kalan toz halinde bir mineraldir. Cilde sımsıkı sarılmasını önlemek amacıyla, nano olmayan yani kaplanmamış çinko oksit almanız gerekmektedir. Badger’ın SPF 25 güneş kremi, aktif maddesi olarak% 14 çinko oksit içerir. Aşağıdaki tarif yaklaşık %20 çinko oksittir, bu nedenle en az 25 SPF değerinde koruma sağlar.
 • Kırmızı ahududu tohumu yağı: E vitamini açısından son derece zengindir. A vitamini ve omega-3 ve omega-6 yağ asitleri içeren kırmızı ahududulu tohum yağı, UV-B ve UV-C ışınlarına karşı geniş spektrumlu UV koruması sağlar . 
 • Havuç Tohumu, Hindistan Cevizi Yağı + Shea Yağı ile güneş koruması elde edebilirsiniz. Bu yağlar cilt hasarını onarmaya yardımcı olur aynı zamanda cildi nemlendirir. 

Hazırlayacağınız güneş kremi yaşlılık lekelerini de önlemeyi sağlar. Makyaj yapmadan önce de bu kremi cildinize sürebilirsiniz.

Diz üzerine güneş kremi sürülerek kalp şekli çizilmiş

Tarifi:

İçindekiler

 • 1 fincan yeşil çay,
 • 1 fincan hindistan cevizi yağı[doğal SPF 4]
 • ¼ fincan balmumu
 • ⅓ su bardağı kırmızı ahududu tohumu yağı
 • 1/8 fincan shea yağı[Doğal SPF 4-5]
 • 2 çorba kaşığı çinko oksit [20+ SPF]
 • 1 tatlı kaşığı E vitamini yağı
 • 20 damla havuç tohumu yağı

Yapılışı

Hindistan cevizi yağı, balmumu ve shea yağını küçük bir cam kavanozun içine koyun. Bu kavanozu sıcak suyun içine oturtun ve yağların erimesini sağlayın. Yağlar eridikten sonra kavanozu dikkatlice çıkarın ve soğuması için bekletin.

Kalan malzemeleri de karışıma  ekleyin ve karıştırın. Çinko oksit sayesinde karışım  biraz yoğunlaşır bu yüzden malzemeyi en sonunda ekleyin.

Bir kavanoza aktarın ve tamamen soğumasını bekleyin. Kapağı değiştirin ve serin, kuru bir yerde saklayın.

Hatırlatmalar

Balmumu konusunda dikkatli olmalısınız. Piyasada satılan birçok balmumu parafin içeriyor doğal değil. Bu tarz balmumları ucuz ve aldatıcı. Kaş yapıyorum derken göz çıkartmamak gerekiyor. 

Çinko oksiti bulmak biraz zor. Dikkat etmeniz gereken şey nano teknolojisi olmamalı .Çinko hariç tüm malzemeleri yıllar geçtikçe tek bir dükkandan bulmakta zorlanıyorum, alırken de yağların son kullanma tarihlerini sorun lütfen. Yağların raf ömrü 1.5 ile 2 yıl arası değişiyor. Sizin alacağınız yağların raf ömrü en az bir yıl daha olması lazım.