Ana sayfa Sağlık Tıbbi Nane

Tıbbi Nane

458
0
ahşap zemin üzerinde nane dalı

Nane keskin kokulu mor renkli çiçekleri olan hafiften tüylü bir bitkidir. Nane en eski tıbbi bitkiler arasında yer alır. Yapraklarının içerdiği esansiyel yağ sayesinde bitkisel ilaçlar arasında özel bir yere sahiptir. Naneye antiseptik ve yatıştırıcı  etkisini olan bu esansiyel yağdır.

Kurutulmuş yaprakları çay olarak kullanılır. Bu çayın hazımsızlık  bulantı gibi sindirim sisteminin rahatsızlıklarında belirtileri gibi  kullanılabileceği Avrupa İlaç Kurumu tarafından da kabul edilmiştir. Nane çayının etkisi, yapraktan suya geçen, fenolik asitler,mentol  ve genel adı flavonoit olan maddeler tarafından meydana getirilir.

Pek çok bilimsel kitapta, bu kullanılışların yanında gaz giderici, sindirim sistemindeki kasılmaları azaltıcı, safra salgısını artırıcı olarak da kullanılabileceği belirtilmiştir.

Ayrıca Tıbbi nane (Mentha Piperita) yağı haricen uygulandığında artrit ve kas ağrılarının yanı sıra migren şikayetlerini de azalttığı bilinmektedir.

1 demet nane

Nane yağı taşıyan kremlerin haricen ağrıyan yere sürülmesi artrit ve diğer kas ve kemik rahatsızlıklarında ağrının hafifletilmesi için yararlı olur.( hem ağrı uyarısını hafifletir ve hem de lokal olarak kan akımının hızlandırarak ağrıyı azaltır)

Nane yağının koklanması bilhassa tansiyona bağlı baş ağrıları ve migren tipi ağrıların  hafifletilmesinde de etkili olarak ağrı kesici ilaç içme isteğini azaltabiliyor.

Nane yağının koklamanın yanı sıra alın ve şakakların nane yağı ile ovulması da migren tipi baş ağrıların da daha iyi bir etki sağlayabildiği belirtilmiştir.

Burada dikkat edilmesi gereken en önemli nokta kullandığımız nanenin tıbbi nane olmasıdır.

Çünkü yemeklerimizde kullandığımız nane ile (su nanesi, Mentha aquatica) ile şifa özelliği olan nane (tıbbi nane, Mentha piperita) ya da diğer nane türleri  arasında gerek lezzet ve gerekse etki bakımından çok önemli farklılıklar söz konusu olduğunu belirtiliyor. Örneğin bahçemizde yetiştirdiğimiz nane ile yapılan çayın  bulantıyı artırıcı etkisi varken ,tıbbi nanenin bulantı önleyici özelliği bulunmaktadır. Dolayısıyla kullanılan nane türünün tıbbi nane olması hedeflenen amaca uygun olması  büyük önem taşıyor.

şeffaf cam fincanda nane çayı

Nane Çayı Tarifi

Günde 2-3 defa olmak üzere 150 ml sıcak suya 2 çay kaşığı tıbbi nane koyulur, 10-15 dk bekletilir, süzülür. (Uçucu bileşenlerınin uçarak kaybolmaması için nane çayı hazırlanırken çok sıcak su ilavesi yapmaktan  kaçınmak gerekir)

Uyarı: Safra kesesi taşı olanlar bu çayı kullanamaz. Bu yazı bilgilendirme amaçlı olup tıbbi kullanımda mutlaka hekiminize danışınız.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here