Ana sayfa Pratik Bilgiler Taşınma Temizliği Nasıl Yapılır?

Taşınma Temizliği Nasıl Yapılır?

4004
0
taşınma temizliği

Yeni bir eve taşınmak ve o evi temizlemek, her şeyi tek tek elden geçirmek gerçekten zor. Sil baştan her odanın yeni baştan düzeni yapılması gerekiyor. Peki taşınma temizliği nasıl olmalı?

  • İlk adım elbette boş ev temizliği. Ev boşken temizlik daha kolay hallolur. Eşyasız ev çok kolay ve hızlı temizlenir. Mümkünse taşınmadan birkaç gün önce tüm temizlik malzemeleriyle yeni eve gidip planlı şekilde üstler (tezgahlar, dolaplar), camlar ve yerler şeklinde genel temizliğinizi yapın. Bu aşamada bir yardımcı da tutabilir veya yakınlarınızı çağırabilirsiniz. Temiz eve yerleşmek çok kolay olacaktır.
  • Kolilerinizi planlı yapın; ya eski evden çıkmadan her şeyi temizleyerek yerleştirin, ya da yeni evde yavaş yavaş açarak ilerleyin. Vaktiniz varsa her şeyi temizleyerek, özenli şekilde kolileyebilirsiniz. Yeni evde yerleşmeniz kolaylaşır. Vakit yoksa da sorun değil, yeni evde vaktiniz çok olacak. Kolileri planlı doldurmaya özen gösterin ve her bir kutunun üstüne içerisinde ne olduğunu (mutfak, banyo gibi) yazın. Koliler için evin bir odasını veya köşesini belirleyin ve hepsini oraya yerleştirin (eğer çok titizseniz altlarına eski bir çarşaf veya gazete kağıtları sermeyi unutmayın . Teker teker açarak kolayca yerleşebilirsiniz.
  • Bölge bölge ilerleyin. Yeni bir düzen kurduğunuz için her şeyin kafanızdaki gibi olmaması mümkün. Sürekli yer değiştirmeyle, dekorasyonla baştan uğraşmak yerine parçalara bölebilirsiniz. Örneğin bir gününüzü mutfak için ayırın; hem tezgahı, beyaz eşyaları temizleyin, hem de kolilerden çıkan mutfak eşyalarını yerleştirin. Böylece bir sonraki bölgeye geçiş yapabilir ve detaylı çalışabilirsiniz.
  • Detayları atlamak olmaz. Temizlik için en uygun zaman bu zaman. O yüzden kirli olmasalar bile kıyafetlerinizi, yastıklarınızı yıkayabilir; aydınlatmaları, aspiratörü, dolap üstlerini silebilirsiniz. Normalde günlük temizlikte pek yapılmayan detaylı işler ilk taşınınca muhakkak yapılmalı. Böylece eviniz aylarca temiz kalır.
  • Tekrar etmekten kaçınmayın. Bir süre sık temizlik yapmaya alışın. Birkaç gün arayla süpürüp silmek hem vakit almaz, hem de evi son haline getirir. Temiz bir evi tekrar tekrar temizleyerek daha kalıcı bir temizlik elde edersiniz.