Ana sayfa Sağlık Süt mısırın faydaları

Süt mısırın faydaları

3770
0
mısır yakın çekim
  • Mısır sindirim sistemine iyi gelir. Mısır çok yüksek  lif içermektedir. Bu da  vücutta kolesterol emilimine yardımcı olur. Buna bağlı olarak bağırsak sorunlarına engel olabilir. Üstelik bağırsakların boşalmasını  kolaylaştırdığı için kilo vermek daha kolay olur. Mısır, aynı zamanda kolon kanseri ve hemoroidi önlemeye de yardımcı olur.
  • Mısır, güçlü bir bağ dokusu sağlar. Mısır bağ dokusunu güçlendiren mineraller ve manganez içermektedir. Bir bardak mısır günlük  manganez ihtiyacının %12’sini sağlar. Ayrıca mısırın içerdiği; bakır, demir, fosfor gibi maddeler de özellikle bağ dokusunun  sağlığı için önemlidir. Bu besinler, kemik formunun bozulmasını engeller.
  • Mısır göz sağlığını korur. Mısır taneleri karotenoid adı verilen maddeleri de içermektedir.  Mısır görme bozukluğu riskini azaltan karotenoidler ismindeki maddeleri içermekle birlikte göz sağlığını koruyan  A vitamini de içermektedir.
  • Mısır, kalbe iyi gelir. Mısır, optimal yağ asidi içeriğinden dolayı kötü kolesterol seviyesini düşürür. Böylelikle damarların tıkanmasını engeller ve kan basıncının da sağlıklı bir seviyede tutarak felç ve kalp krizi riskini azaltır.
çuvalla yerleştirilmiş mısır koçanları
  • Mısır, alzheimer hastalığını önler. Mısır, özellikle yaşlılığa bağlı olarak ortaya çıkan zihinsel hastalıklara yakalanma riskini azaltabilir. Zihinsel hastalıkların en önemlilerinden birisi olan Alzheimer hastalığına neden olan nedenlerin  ortadan kalkmasına yardımcı olabilir.
  • Mısır, cilt ve saç sağlığına iyi gelir. Cilt sağlığı için en önemli vitaminlerden olan A vitamini ve beta karoten maddeleri de mısırın taneleri içinde bulunur. 
  • Mısır  tanelerinde  bulunan E vitamini ile cilt hücrelerinin sağlıklı kalmasına destek olur.
  • Mısırın içerdiği omega-6 ve omega-3  yağ asitleri, saç sağlığı çok önemlidir.  Bunların yanında vitaminler ve mineraller saça yumuşaklık kazandırır ve saç diplerini sağlamlaştırır.
mısır tanelerine yakın çekim