Ana sayfa Pratik Bilgiler Solan Orkide Nasıl Canlandırılır?

Solan Orkide Nasıl Canlandırılır?

1067
0
Açık pembe renkli orkideye yakın çekim

Üç Malzeme ile Orkidelerinizi Çiçeklendirmek Elinizde: Solan Orkide Nasıl Canlandırılır? Orkide, evinde çiçek yetiştirmeyi sevenlerin en vazgeçilmez bitkilerinden biri desek hiç de yanlış olmaz. Gelin görün ki zaman zaman öyle de nazlı bir bitkiye dönüşebiliyor. Hele bir de tatil gibi evden uzakta kaldığınız kısacık da olsa bir zaman dilimi olduysa ve orkideniz döndüğünüzde boynunu büktüyse sormayın gitsin.

Birkaç malzemeyle evde kolayca yapacağınız  karışım sayesinde kötü olan orkideleri canlandırmak , var olanların çiçeklerini coşturmak ve  sizinle birlikte geçirecekleri süreyi uzatmak sizin elinizde.

Solan orkide nasıl canlandırılır?

Yaprakları mantarlanan, bir türlü çiçek açmayan ve solan orkideniz varsa veya köklerinin zayıflamaya başladığını düşünüyorsanız aşağıdaki tarifi hazırlayarak kısa sürede orkidenizi canlandırabilirsiniz.  Yalnız aşağıdaki malzeme miktarı bir orkide için bu yüzden birden çok orkideniz varsa miktarları aynı oranda artırarak karışımı tüm orkideleriniz için kullanabilirsiniz.

Gerekli malzemeler:

  • 1 tatlı kaşığı tarçın
  • 1 adet aspirin
  • 1 su bardağı su (temiz içme suyu kullanmanız daha etkili sonuçlar almanızı sağlayabilir)
  • Temiz bir sprey şişe
Beyaz saksıda pembe orkide

Orkide canlandıran karışım nasıl yapılır ve uygulanır?

Temiz sprey şişenizin içine 1 su bardağı suyu aktarın. üzerine 1 tatlı kaşığı tarçını ilave edin. Aspirini ise güzelce ezip toz haline getirdikten sonra bu karışıma ilave edin. Sprey şişenin ağzını kapatıp çalkalayarak tüm malzemelerin birbirine iyice karışmasını sağlayın. Bu karışımı 10-12 saat kadar bu şekilde bekletin.

Beklettiğiniz karışımı kullanmadan önce yine güzelce bir çalkalayın, homojen bir kıvama gelmesini sağlayın. Bu spreyi yapraklarını bir bezle güzelce sildiğiniz orkidenizin köklerine ve yapraklarına dikkatlice püskürtün. Bitkinin çok ıslak bir hale gelmemesine ama karışımın da her yerine değdiğine emin olduktan sonra püskürtme işlemini bitirin ve bu uygulamayı günde ya da 2 günde 1 olacak şekilde tekrarlayın. Yaklaşık bir hafta ila 10 gün içinde bitkinizdeki iyileşmeleri görmeye başlayacaksınız.

Çok güzel bir orkide saksısı ve canlı orkide

Kökleri çürüyen ve yaprakları mantarlanan orkide bakımında dikkat edilmesi gerekenler

Orkide bakımı sürekli dikkat edilmesi gereken çok özel  bir durum olduğu için yukarıdaki karışım tek başına yeterli olmayabilir. Orkidelerde en sık rastlanan sorunlardan olan köklerin çürümesi ve yaprakların mantarlanması problemlerine karşı her zaman tetikte kalmakta ve mümkünse bu sorunlar oluşmadan önce çeşitli önlemler almakta fayda vardır.

Bunun için ilk yapmanız gereken kesinlikle orkidenizin boyutuna uygun bir saksı seçimine özen göstermeniz. Orkide çok küçük saksıları sever.  Onu geniş saksılara taşımamalıdır. Köklerinin bir arada kalabileceği, mümkünse şeffaf ve cam saksılar seçilmelidir. 

Sulama yaparken de aşırıya kaçmamalı, köklerinin çürümesini engellemelisiniz. Genel olarak haftada 1 kez sulamanın yeterli olduğu bilinse de bulunduğunuz konuma, hava şartlarına göre bu miktarı ve sıklığı ayarlamalısınız. Çiçeğinizi günün hep aynı saatlerinde sulayarak onda bunu bir alışkanlık haline getirmelisiniz. Örneğin, orkidelerin sabah saatlerinde sulanmasının daha etkili olduğu söyleniyor, bizden hatırlatması.

Bunların yanında yaprakların mantar gibi çeşitli hastalıklara yakalanmasını önlemek adına haftada en az 1 kez nemli temiz bir bezle yapraklarını güzelce temizlemelisiniz.

Eğer mantar oluşumları başladıysa yukarıdaki karışımı uygulamaya başlamadan önce bir kez doğrudan yaprakların üzerine bir miktar tarçın serpiştirip bu şekilde bir süre bekletmeniz de etkili bir çözüm yolu olacaktır, aklınızda bulunsun.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here