Ana sayfa Sağlık Sigarayı bıraktıran besinler

Sigarayı bıraktıran besinler

6368
0
kırılmış sigara

Kanser başta olmak üzere pek çok ölümcül hastalığa sebep olan sigaradan kurtulmak için besinlere başvurabilirsiniz. Sigara bağımlıları bırakmak için her yolu deneyebiliyor. Uzmanlar sigara bağımlılığından kurtulmanın  kafein oranı yüksek yiyecek, içecekler, kırmızı et ve alkol ve tüketimini artırılması gibi durumlarda zorlaştığına dikkat çekiyor. Bu durumlarda ise bazı yiyecek ve içecekler vücudu dengelemenize yardımcı olabiliyor.

Antioksidan etkisi olan mandalina, portakal ve limon  üçlüsünün vücuda sağladığı C Vitamini sigaraya olan ihtiyacı azaltıyor.

yanan sigaranın dumanı

İşte sigarayı bıraktıran o besinler

Tam tahıllı öğünlerle beslenme: Tahıllarda bulunan E vitamini akciğer sağlığına destek verirken kandaki nikotin oranını da azaltıyor. Bu durum  sigaraya olan ihtiyacın daha az olmasını sağlıyor.

Süt ve probiyotik yoğurt: Vücutta oluşan stres hormonunu azaltan süt, süt ürünleri ve probiyotik yoğurt tüketimi sigara içme isteğini de azaltıyor. Ayrıca  bu besinlerin düzenli tüketimi sayesinde akciğer sağlığı korunmuş oluyor.

Domates: Domates, içeriğindeki likopen ile vücutta antioksidan etki yaratıyor. Bu etki sayesinde vücuttan zararlı maddeler kolaylıkla 

Muz: Muzun içeriğindeki B vitamini ve Potasyum sigara bağımlılığının en büyük düşmanlarından biridir. B vitamini ve Potasyum bağımlılık azaltma konusunda vücudun ciddi yardımcılardan biridir.

Yulaf ezmesi, yabani yulaf: Nikotin bağımlılığını azaltan yulaf ezmesi ve yulaf, suda bekletildikten sonra tüketilirse etkisini daha çabuk gösteriyor.

Elma: Düzenli elma tüketimi akciğer sağlığını dengeleyerek vücudun hızlıca nikotinden temizlenmesini sağlıyor.

Lobelya: Aktif bir sentezleme maddesi olan Lobelya, nikotin etkisini de azaltmasıyla biliniyor.

izmaritler ile stop yani dur yazısı

Meyan: Yatıştırıcı etkisi olan meyan aynı zamanda balgam söktürücü olarak da kullanılıyor. Bu nedenle Meyan sigaranın vücutta bıraktığı olumsuz etkilerin en kısa sürede yok olmasını sağlıyor.

Acı biber: Sigaranın içeriğindeki zararlı kimyasal maddelerin akciğerler ve solunum sistemine zararının önlenmesinde etkili olan acı biber, solunum sistemini duyarsızlaştırarak sigara bağımlılığını azaltıyor.

Sarı kantaron: Çay olarak tüketilen sarı kantaron, sigarayı bırakma kararının ardından yükselen stres hormonunu azaltıyor.

Ginseng: Kortizol hormonu seviyesini düzenleyen ginseng, sigara bırakma kararı alındığı günden itibaren vücudun bu duruma hazırlanmasını sağlıyor.

Kereviz, kabak, patlıcan, fasulye, salatalık, brokoli: Sigaranın tadını etkileyen bu sebzelerin düzenli tüketimi, sigaranın artık hoşunuza gitmemesini sağlıyor.

Nane: İçeriğindeki mentol sayesinde nikotin ihtiyacını azaltan nanenin düzenli tüketimi sigarayı bırakma konusundaki en iyi yardımcılardan.

Tere: Terenin solunum ve dolaşım sistemine olan faydası saymakla bitmiyor. Özellikle tere bronşları temizleme etkisiyle  sigaranın önemli düşmanlarından biridir.

Pancar: Düzenli pancar tüketmek sigaranın olumsuz etkilerini yok ederken, stresi de azaltma özelliğiyle sigarayı bırakma kararını destekliyor.

Ananas: Toksin atılmasına yardımcı olan ananas aynı zamanda içeriğindeki magnezyumla da vücut sağlığının dengelenmesini sağlıyor.