Ana sayfa Güzellik Saçlarda Koparak Dökülme Problemi Nasıl Engellenir?

Saçlarda Koparak Dökülme Problemi Nasıl Engellenir?

4830
0
Saçlarda Koparak Dökülme Problemi Nasıl Engellenir?

Saç dökülmesi denince aklımıza ilk önce sağlık veya dış etkiler nedeniyle kökünden dökülen saçlar gelir. Aslında saçların belli bir süre sonra dökülmesi ve yenisinin çıkması sağlıksız bir durum değil. Asıl kötü olan koparak dökülme ve çoğumuz bu problem için dipten dökülme ile mücadele yöntemlerini uyguluyoruz. 

Her saç telinin belli bir ömrü var bu süre ortalama 8 senedir. Günde 100 tel saçın dökülmesi normal kabul ediliyor, çünkü sağlıklı bir insanın saçları döküldükten sonra yeniden uzar. Koparak dökülme ise aslında dökülme zamanı gelmemiş saçların kopması ve saç hacminin azalmasıdır.

Saçların koparak dökülmesinin pek çok sebebi vardır. Farkında olmadığımız pek çok günlük alışkanlık da saçların kopmasına sebep olabilir. Bu davranışları ve önleme yöntemlerini öğrenmek, koparak dökülmenin büyük bir kısmını önlemeye yardımcı olacaktır.

  • Saçı ıslakken taramak yapılan en büyük hatalardan biri. Duş sonrası ıslakken saç taramak çoğumuzun edindiği ve vazgeçemediği bir alışkanlık ama güçsüzleşen ve düğümlenen saçlar çok kolay kopuyor. Saçı tamamen kuruduktan sonra taramak gerekiyor.
  • Kuru saçı taramak için düğüm açıcı spreyler ve kremleri kullanabilirsiniz. Düğümleri spreyle kremle açıp saçları uçlardan geniş dişli bir tarak veya düğüm açma fırçası ile uçlardan başlayarak yavaş yavaş taramak saç tellerinin kopmasını engelleyecektir.
  • Saçın nemsiz olması da düğümlenmeyi ve kopmayı kolaylaştırıyor. Saçları yoğun nem maskesiyle besler, her duşta nemlendirici bir saç kremi uygularsanız saçlarınız karışmaz.
  • Saçları sımsıkı toplamak, modeliyle çok oynamak da kopmaları artırır. Saçları çekiştirmek, sımsıkı toplamak elbette kopmaları artırır. Sadece bu da değil, saçları sürekli tarayıp farklı farklı modelleri, tokalar denemek de dökülme sebebi. Saçları olabildiğince açık bırakmak veya gevşek at kuyrukları, topuzlar yapmak lazım.
  • Uyurken saçları dağınık bırakmak düğümlenmeleri artırıyor.Saçlar yatarken fazlasıyla düğümleniyor ve kalkınca onları açmak için sarf edilen eforla kopmalar yaşanıyor. Uyumadan önce saçları örmek, kendi etrafında döndürerek enseden hafif bir topuz yapmak veya en azından toplamak koparak dökülmeleri azaltacaktır.