Ana sayfa Güzellik Saç Uzatma Yöntemleri

Saç Uzatma Yöntemleri

3897
0
Saç uzatma teknikleri, saç bakımı

Düzenli olarak kırıklarınızı aldırın

Tüm yaptığınız saç kürleri, bakımları, kürleri ve maskeleri bir yana eğer saçlarınızın kırıklıkları düzenli bir şekilde aldırmazsaniz saçlarıñız istediğiniz gibi  uzamaz. Bu konu da açıklık getirelim. Sürekli gözden kaçan basit lakin es geçilmemesi gereken bir detaydır.

Çabuk uzasın diye her gün yıkamaktan vazgeçin

“Saçlarını her gün yıka, çabuk uzar” diye bir şehir efsanesi almış başını gidiyor. Bu tam tersine saçlarınızın matlaşmasına, kurumasına sebebiyet verir. Her gün değil, 3 günde bir yıkamanız yararınıza olacaktır.

Kendini en çok zayıf ve hassas hissettiği yer ıslak olduğu halidir

Saçlarımızın belki de en hassas, kırılabilecek ve hatta kopma gibi sorunların en çok yaşandığı zamanı ıslak olduğu zamanlarıdır. Bu yüzden duştan çıktıktan sonra, saçlarımızı tararken daha hassas ve nazik olmalıyız. Bu arada tarak seçimi de büyük önem taşımaktadır. Özellikle de ahşap tarakların tercih edilmesi saç sağlığı açısından önemlidir.

Uyusun da büyüsün değil, uyusun da uzasın

Düzenli ve güzel bir uyku sağlığımız hatta saçlarımız için büyük bir öneme sahiptir. Kronik uykusuzluk problemi saç uzama hızına büyük bir etki edeceğini açık ve net.

Hardal, mayonez ve zeytinyağı ile uyuyan saç köklerinizi uyandırın.

Eğer hardal, mayonez ve zeytinyağı 3’lüsünü düzenli bir şekilde rutin haline getirip uygularsanız, işlem tamamdır. Uyuyan saç köklerini uyandırma etkisi gösterecektir.

Gerekli Malzemeler

  • İki yemek kaşığı mayonez
  • Bir yemek kaşığı hardal
  • İki yemek kaşığı zeytin yağı

Yapılışı

Bu 3 malzemeyi küçük kaseye koyup  iyice karıştırın. Saçlarınızın diplerine uygulanacağı için kuru olması gerekiyor. Saç köklerine iyice yedirin ve akabinde bir streç film yardımıyla saçlarınızı sarın. Saçlarınıza  bir havlu sarıp yaklaşık 1 saat kadar bekleyin. Daha sonra ılık su ile yıkamalısınız. 

Yumurta ve zeytinyağı maskesi

Bir yumurta ve 1 yemek kaşığı zeytinyağını, macunumsu bir hale gelene kadar karıştırıp, banyo öncesi saçlarınıza kökten uca doğru uygulayın. Bu besleyici maskenin yarım saat kadar saçlarınızda kalması yeterli, sonrasında durulayabilirsiniz. Haftada 2-3 kez uygulayabilirsiniz.

Sarımsak ve badem yağı maskesi

Birkaç diş sarımsağı ezip, tatlı badem yağı ile maske kıvamına getirdikten sonra saçlarınıza uygulayabilirsiniz. Saçınızda 1-2 saat tutabilirsiniz. Bu maske saçlarınızı uzatma konusunda en etkili maskelerden birisidir.

Hindistan cevizi ve keten tohumu yağı maskesi

Hindistan cevizi yağı saç bakımı konusunda en etkili bakım yağlarından biri. Bir yemek kaşığı kadar hindistan cevizi yağını erittikten sonra, 1 çay kaşığı keten tohumu yağını ekleyin. Saçlarınıza uyguladıktan sonra istediğiniz kadar da bekletebilirsiniz.

Biberiye maskesi

Biberiye yağı saç dökülmesine iyi gelen en iyi yağdır. Antienflamatuar özelliği sayesinde saç diplerini yatıştırarak gözenekleri açıyor. Ayrıca saçı beslediği için hızlı uzamasına da katkı sağlıyor. Bir tatlı kaşığı biberiye yağına iki yemek kaşığı Hindistan cevizi yağı ve 6-7 damla yılan yağı ekleyerek etkisini artırabilirsiniz. Bu maskeyi haftada bir ya da iki defa uygulayabilirsiniz.

Yumurta ve zeytinyağı kürü

Bir yumurtayı mikser yardımıyla çırpın ve içine bir çorba kaşığı zeytinyağı ekleyin. Saçlarınızın kökünden ucuna kadar ellerinizle masaj yaparak uygulayın. İyice yedirdiğinizden emin olduktan sonra saçınızı streç filmle sarın. 3-4 saat kadar saçınızda beklettikten sonra saçınızı yağdan arındırarak yıkayın.

Soğan kürü

Bu kürde bir soğanı dört eşit  parçaya bölüp yaklaşık iki su bardağı suda yumuşayana kadar kaynatın.  Kenara koyup soğumaya bırakın. Soğumaya başladığında içindeki soğan parçalarını suyun içinden çıkarıp  kalan suyla saçınızı yıkayın. Bu kürü istediğiniz sıklıkla uygulayabilirsiniz.