Ana sayfa Pratik Bilgiler Pratik halı temizliği için 5 ipucu

Pratik halı temizliği için 5 ipucu

4031
0
Halı temizliği ipuçları

Halılar evi güzel gösteren en önemli objelerden birisidir. Doğru halı seçimi odanıza istediğiniz dekorasyon etkisini verebilir. Halılar aynı zamanda ev içerisinde ki en hızlı kirlenen eşyadır. Hele bir de sakarsanız, evde çocuk varsa veya düzenli halı temizliği yapmıyorsanız halılar kirli görünmeye ve odanın kötü görünmesine sebep olabiliyor. Halı temizliğinde göz önünde bulundurmak isteyebileceğiniz bir kaç önerimiz var.

Halıdaki kokudan karbonat ile kurtulun.

Dökülen içecekler, yiyecekler ve diğer kazalar halınızda kalıcı bir kokuya neden olabilir. Piyasada marketlerden kolayca bulabileceğiniz koku giderici ürünler var. Ama maalesef bu ürünleri düzenli kullanmak ufak bir servete mal olabilir. Bunun yerine karbonat ve sevdiğiniz bir uçucu yağdan 15 damlayı karıştırın, karışımı kokan yere dökün ve 5 dakika bekleyin. Ardından o bölgeyi süpürdüğünüzde kullandığınız yağın kokusu halınızda kalacaktır.

Halıdaki lekelere ütüyle çözüm.

Halınız kirlendiğinde uzun uzun fırçalayarak kol kası yapmanıza gerek yok  Öncelikle lekeli bölgeyi süpürün, temiz olsun. Sonrasında 1/3 oranında beyaz sirke ve su karışımını püskürtün. Birkaç dakika bekleyin, üzerine temiz bir havlu koyun. Havlunun üzerinden de yüksek ısıda ve buharla beraber ütüleyin. Sonuç inanılmaz.

Shaggy halılarınızı temizlemek için süpürgenizin ucuna tuvalet kağıdı rulosu takın.

Süpürgenizi satın aldığınızda onunla beraber aparatlar gelir. Ama zaman içerisinde bu aparatlar kaybolabiliyorlar. Bunun içinde pratik bir çözümümüz var. Boş bir tuvalet kağıdı rulosunu süpürgenin hortumuna takarak daha dar yerlere girebilirsiniz, shaggy halının o kabarıklığının arasında da çok rahat oluyor.

Halıda biriken saç ve tüyleri tüy toplama rulosuyla temizleyin.

Elektrik süpürgeleri saçları almak için biraz yetersiz kalabiliyor. Tüm halıyı fırçalamak da biraz yorucu. Bunun yerine kediler ve köpeklerin tüyleri için satılan tüy toplama rulolarıyla saçları toplayabilirsiniz. Tabii biraz uğraştırıcı ama buna değiyor.

Ezik halılarınızı buz ile kabartın.

Aynı halıyı yıllarca kullanıyorsanız ne yazık ki bir süre sonra basık, düz, cansız görünmeye başlıyor. Hele halınızın üstüne masa veya koltuk ayağı geldiğinde orası tamamen içe göçmüş oluyor. Bunun için ezilen yere bir buz küpü koyun ve erimesini bekleyin. Eridikten sonra fazla nemi yavaşça bir havluyla alın.