Ana sayfa Sağlık Potasyum eksikliği yaşadığınızı gösteren 6 işaret

Potasyum eksikliği yaşadığınızı gösteren 6 işaret

779
0
yorgunluk hisseden delikanlı dizlerini karnına çekmiş yerde oturuyor.

Sürekli yorgunluk hissediyorsunuz, belki kalbiniz hızlıca çarpıyor ya da kaslarınızda biraz güçsüzlük hissediyorsunuz. Bu sıkıntılarınız potasyum eksikliğinden kaynaklanıyor olabilir.

Potasyum da diğer besin öğeleri gibi vücudunuzu sağlıklı tutmak için gerekli. Kaslarınızın kasılmasını sağlayan potasyum sinirleriniz ile kaslarınız arasındaki iletişimi sağlayan bir çeşit elektrolittir.

Kalbinizin düzenli atmasını ve aynı zamanda vücudunuzdaki diğer organların da düzenli çalışmasını ve büyümesini sağlayan potasyum, hücrelere besin taşıyıp atık maddeleri uzaklaştırıyor.

Tabak içinde haşlanmış ve soyulmuş patatesler

ABD’de bulunan Ulusal Bilim Akademisi Tıp Bilimleri Enstitüsünde araştırmalar yapan uzmanlara göre sağlıklı bir bireyin her gün en az 4,700 miligram potasyum tüketmesi gerekiyor. Bu araştırmaya rağmen çoğu kişinin bu tüketmeleri gereken potasyumun yarısını bile tüketmediğini belirtiyor.

Vücudunuzdaki potasyum seviyesi düşük ise bu durum beslenmenizden, bazı ilaçlardan, mide ve bağırsak hastalıklarından kaynaklanıyor olabilir. Bu süreçte dikkat etmeniz gerekenleri sizler için aşağıda listeledik.

Bir öbek ıspanak resmi

Yorgunluk

Potasyum eksikliğinin en belirgin etkilerinden biri yorgunluktur. Organlarınızın ve hücrelerinizin çalışmak için potasyuma ihtiyacı vardır. yeterli potasyum olmadığı için  vücudunuz gerektiği gibi çalışmıyor olabilir. 

Lacivert arkaplana yerleştirilmiş bir adet muz fotoğrafı

Kramp ve kas ağrıları

Kaslarınızın kasılması ve sinirleriniz ile iletişime geçmesi için potasyuma ihtiyacı vardır. Bu kilit elektrolitten yeterince tüketilmediğinde kramp, spazm ve kas ağrısı yaşayabilirsiniz.

Kuru fasulye taneleri

Kabızlık

Potasyumun düşük seviyelerde olması  bir çok bedensel işlevleri yavaşlatıyor. sindirim de yavaşlayan bedensel işlevlerden biri. bu durumun sonucunda kabızlık ortaya çıkar. 

Kalp ritmi dengesizliği

Kalbinizin düzenli atmadığınızı hissediyorsanız ve çarpıntınız varsa bunun sebebi potasyum eksikliği olabilir. sersemliğe hatta bayılmaya  yol açan bu durum kalp rahatsızlığı olanlar için oldukça tehlikelidir. 

beyaz tabak içinde kaşıkla yerleştirilmiş yoğurt

Hissizlik veya karıncalanma

Potasyumun diğer bir görevi  sinirlerinizi sağlıklı tutmak olduğu için eğer yeterli seviyede potasyum tüketmiyorsanız, vücudunuzda karıncalanmalar ve hissizlik oluşabilir. .

Zihin yorgunluğu veya kafa karışıklığı

Vücudunuzdaki düşük seviyedeki  potasyum seviyesi ruh sağlığınızı da etkileyebilir. Kafa karışıklığı, bilinç bulanıklığıya da depresyon ve halüsinasyon görme gibi daha ciddi sorunlara yol açabilir.

yemek kaşığı içinde kırmızı mercimek

Potasyum içeren besinler

Eğer vücudunuzda bu değişiklikleri hissediyorsanız  ya da potasyum seviyenizi korumak istiyorsanız aşağıda potasyum içeren besinleri görebilirsiniz:

enginar
  • 1 Adet Haşlanmış patates,  610 mg
  • 100 gr Kuru fasulye, 500 mg
  • 200 gr Yağsız yoğurt, 550 mg
  • 1 Adet Muz, 422 mg
  • 100 gr Pişmiş ıspanak, 410 mg
  • 1 Adet Enginar, 320 mg
  • 100 gr Mercimek, 365 mg

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here