Ana sayfa Diyet Metabolizmayı hızlandıran besinler

Metabolizmayı hızlandıran besinler

4163
0
Elinde salata kasesi tutan kız belini mezura ile ölçüyor

Diyet yaparken en çok karşılaşılan sorun metabolizmanın yavaşlamasıdır. Metabolizma; yaşamın canlıda sürdürülmesi sırasında gerçekleşen tüm kimyasal tepkimelerdir. Her organizma; büyüme, gelişme, ısı, hareket, üreme gibi yaşamsal faaliyetlerini sürdürebilmek için dış çevreden bazı maddeler ve enerji almak zorundadırlar. Bu maddeler enerji ve yaşamsal faaliyetlerin sürdürülebilmesi için gereken organik moleküllerin sentezlenmesinde kullanılacaktır. Dış çevreden alınan maddeler ya önce parçalanarak yıkıma uğratılacak ya da yıkıma gerek kalmadan gerekli moleküllerin sentezlenmesinde kullanılacaktır.

Yakın çekimde bayan elinde bir bardak dolusu suyu içmek üzere tutuyor

Metabolizmayı hızlandırmak için;

  • Daha çok su tüketin.
  • Sabah kahvaltılarını ve öğle yemeklerini güçlendirin.
  • Akşam yemeklerinizi erken saate çekin ve hafifletin.
  • Ara öğünleri kesinlikle ihmal etmeyin.
  • İşlenmiş gıdalar yerine doğal besinleri tercih edin.
  • Yiyeceklerinize baharat ilave edin.
  • Daha çok ve sık hareket edin.
  • Kendinizi asla aç bırakmayın.
  • Çiğ sebze tüketmeye özen gösterin.
  • Kesinlikle öğün atlamayın.

Metabolizmayı hızlandırmakta rol oynayan besinler:

Yeşil çay

cam fincanda yeşil çay

Son yıllarda yapılan araştırmalara göre; çay karın yağ kütlesini azaltmada ve kilo kontrolünde önemli rol oynar. Dengeli ve yeterli  beslenen kişilerde, Yeşil çayın içindeki antioksidan türü flavonol ve kateşin abdominal yağ yakmada etkili olabileceği gösterildi.

Su

bardağa dökülen su

Her gün 2 litre su tüketildiğinde, tokluk hissi oluşur ve açlık krizleri azalır. Ayrıca enerji tüketimini de uyarır.

Tarçın

çubuk ve toz tarçın

Tarçının, şeker hastalığında kan şeker düzeyini dengeleyici bir etkisi vardır. Ara öğünlerde yediğiniz meyvelerin üzerini 1 tatlı kaşığı tarçınla süsleyerek tüketebilirsiniz. Tatlı yeme isteğini ve açlık krizlerini baskılar.

Kırmızı acı biber

beyaz arkaplan önünde bir öbek öğütülmüş kırmızı biber

Acı biber kapsaisin isimli bir madde içerir. Kapsaisinin metabolizmayı hızlandırıcı etkisi bilimsel araştırmalarla kanıtlanmıştır.

Mate

mate çayı

Santral sinir sistemi uyarıcısıdır. Zihinsel ve fiziksel güçsüzlüğe karşı kullanılır. Açlık ve susuzluk hissini giderir. Metabolizmayı hızlandırıcı etkisi vardır.

Elma sirkesi

elma sirkesi

Sindirim sistemi için çok iyi bir yardımcı olan elma sirkesi, yemeklerin daha rahat sindirilmesine faydası olduğu için kabızlığa  iyi gelir. Bağırsaklardaki şişkinlik ve hazımsızlığı önler.Elma sirkesinin metabolizmayı hızlandırıcı etkisi bilinmektedir. Öğle ve akşam yemeklerinde salatanıza 1 tatlı kaşığı elma sirkesi ekleyebilirsiniz.

Keten tohumu

keten tohumu

Keten tohumu, midede suyu  içine alarak şişmekte ve tokluk hissi yaratmaktadır. Bağırsak hareketlerini artırarak dışkılamayı kolaylaştırır. Ayrıca sindirim sistemi üzerindeki olumlu etkilerinden dolayı metabolizma hızını arttırır. 1 tatlı kaşığı keten tohumunuki  1 kase yoğurdun içine karıştırarak tüketebilirsiniz. Mutlaka arkasından 2 su bardağı su tüketin.

Salata

yakın çekim bir kase salata

Yüksek posa içerikleri nedeniyle sebzeler sindirim sistemini harekete geçirirler ve kabızlığın çözümünde etkilidirler. 1 tatlı kaşığı elma sirkesi ve 1 tatlı kaşığı keten tohumu ile tüketilen salata bazal metabolizma hızını arttırır.

Zencefil

taze zencefil ve toz zencefil resmi

İnsan vücudu için sağladığı katkıların yanı sıra bitkisel ilaç olarak bile tüketilen zencefilin aynı zamanda diyet dostudur. Zencefilin içerisindeki maddeler dolaşım ve sindirim sistemini uyarır. Baharat olarak da kullanılan zencefil, mide ve bağırsaklarda oluşan gaz sorununa da iyi gelir.

Ananas

dilimlenmiş ananas

Ananas bromelain denilen sindirim enzimi içerir ve bu enzim proteinlerin sindiriminde etkilidir. Vücutta oluşan yıkım olaylarını çabuklaştırır. Dolayısıyla metabolizma hızlandırıcı etkisi vardır.