Ana sayfa Sağlık Maydanoz çayının sürpriz faydaları

Maydanoz çayının sürpriz faydaları

4893
0
Maydanoz Çayı hakkında

Maydanozun sağlığa pek çok etkileyici faydasının olduğu biliniyor. Kuru veya taze maydanozu  sıcak su içerisinde demleyerek, sağlığınız için temel olan antioksidanı ve bir kaç önemli besini alabilirsiniz. Ayrıca hazırlaması kolay, maliyeti düşük ve lezzetli olduğundan sağlıklı bir beslenmeye iyi bir katkı olacaktır.

Maydanoz çayının 7 sürpriz faydası şöyle:

Antioksidan Değeri Yüksektir

Maydanoz mükemmel bir antioksidan kaynağı. Bu antioksidan bileşenler hücreleri serbest radikal adı verilen zarar potansiyeline sahip moleküllerden koruyorlar.

Sağlık ve hastalıklar konusunda antioksidanların merkezi bir rol oynadıkları düşünülüyor ve yapılan  araştırmalar onların diyabet, kanser gibi kronik rahatsızlıklara karşı koruma sağlayabileceklerini gösteriyorlar.

Bir test tüpü çalışmasında, maydanoz ekstraktı kanserli hücrelerin yayılımını engelleyebilmiş ve DNA hasarını önlemiş. Bunun sebebi antioksidan içeriği olmuş.

Bir diğer çalışmada ise toplam antioksidan miktarı arttırılmış konsantre maydanoz kullanılmış ve fareleri bu madde ile tedavi etmek oksidatif stres işaretlerinin bazılarında azalma sağlamış. Maydanoz özellikle iyi bir flavonoid, karotenoid, askorbik asit ve tocopherol kaynağı.

Özetle: Maydanozda bir kaç antioksidan bulunur ve bunlar kronik hastalıklara karşı koruma sağlar  ve serbest radikallerden kaynaklanan hücre hasarını önleyebilirler.

Böbrek Taşlarını Önleyebilir

Böbrek taşları böbreklerde ortaya çıkan mineral birikimleridirler ve belde, yanlarda ve midede ağır, keskin ağrılara sebep olabilirler. Bazı araştırmalar maydanozun böbrek taşlarını önlemeye yardımcı olabileceğini gösteriyorlar. Bir çalışmada farelerin maydanoz ile beslenmeleri sonucunda idrar miktarı artmış, idrardan kalsiyum atımı azalmış ve idrarın asitliği yükselmiş. Maydanozun doğal bir diüretik olduğu da belirtiliyor, bu ise idrarı arttırarak böbrek taşı oluşumuna engel olabilir.

Özetle: Maydanoz kalsiyum atımını azaltabilir  idrarı arttırabilir, kalsiyum atımını ve idrarın asitliğini arttırarak böbrek taşlarının tedavisine katkı sağlayabilir. Fakat yine de  insanlar üzerindeki araştırmalar sınırlı.

İyi Bir C Vitamini Kaynağı

Maydanoz C vitamini bakımından zengin. Hatta 15 gramında neredeyse 20 mg C vitamini bulunuyor ve bu günlük önerilen miktarın %22’si kadar. Bir  antioksidan olarak görev yapan ve hastalıkların önlenmesinde büyük bir rol oynayan C vitamini suda çözünebilir bir vitamindir. Bazı araştırmalar onun zatürre ve soğuk algınlığı gibi yaygın enfeksiyonlara karşı koruma sağladığını gösteriyorlar. Ayrıca kolajen üretiminde de kullanılıyor. Kolajen vücutta deride, kemiklerde, kaslarda, eklemlerde, tendonlarda ve diğer bölümlerde bulunuyor. C vitamini yaraların iyileşmesi, besinlerin emilimi ve kemik formasyonu için de gerekli. Ayrıca maydanozu veya maydanoz çayını beslenmenize ekleyerek  C vitamini ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz. 

Özetle: Maydanoz çayı C vitamini bakımından zengindir. Bu  vitamin kolajen sentezinde, yara iyileşmesinde bağışıklık sistemi fonksiyonlarında,  besin emiliminde ve kemik oluşumunda kullanılıyor.

Kanserle Savaşan Özellikleri Olabilir

Maydanoz çayı antioksidanlar ve kanserle savaşan bileşenler ile dolu. Örneğin maydanozda bulunan bir flavonoid olan apigeninin test tüpü çalışmalarında kanser hücrelerinin gelişim ve yayılımını engellediği görülmüş. Luteolin ise maydanozda bulunan bir diğer flavonoid ve test tüpü çalışmalarında tümör gelişimini baskılayarak kanserin önlenmesine yardımcı olabiliyor. Ayrıca bir diğer test tüpü çalışmasında maydanoz ekstraktının DNA hasarını önleyebildiği, meme kanseri hücrelerinin yayılımını %41 oranında azaltabildiği görülmüş. Fakat maydanoz çayının insanlarda kanser hücresi gelişimi üzerindeki etkilerinin anlaşılması için daha fazla araştırma gerekli.

Özetle: Maydanoz çayı, test tüpü çalışmalarında kanser hücrelerinin gelişimlerini azaltabilen bileşenlere sahip olarak görünüyor.

Adet Döngüsünü Düzenleyebilir

Maydanoz çayı yaygın olarak hormon düzeylerine bağlı problemlerin ve  adet dönemi problemlerinin doğal çözümü olarak kullanılıyor. Özellikle myristicin ve apiole bileşenleri östrojen üretimini etkileyerek hormonları dengelemeye yardımcı olabiliyor. Ayrıca adet akıntılarını uyaran bir bileşen olarak da davrandığı düşünülüyor. Bu nedenle maydanoz çayı sıklıkla sağlıklı adet dönemi formüllerinde kullanılıyor ve emziren annelerde ise aşırı süt üretimini engelleyebiliyor. Fakat maydanoz çayının süt üretimi ve menstrüasyon üzerindeki etkilerine dair araştırmalar  genelde anlatılan kanıtlara dayalı ve sınırlıdır.. Ve daha fazla araştırma gerekli.

Özetle: Maydanoz çayında östrojen üretimini etkileyebilen bileşenler bulunuyor. 

Kan Şekeri Kontrolünü İyileştirebilir

Ülkemiz gibi dünyanın pek çok yerinde maydanoz kan şekerini düşürmek için doğal bir yol olarak kullanılıyor. İlginç şekilde, bazı araştırmalar onun diyabet karşıtı özellikleri olduğunu ve kan şekeri yönetimine katkıda bulunabileceğini onaylıyorlar.  Bir çalışmada diyabeti olan farelere maydanoz verilmiş ve kan şekeri düzeylerinde düşüş olmuş. 

Benzer şekilde bir diğer fare çalışmasında ise diyabetli farelere maydanoz verildiğinde kan şekerinde ve beden ağırlığında ciddi bir düşüş görülmüş. Yine de insanlarda da yararlı olup olmadığına dair daha fazla araştırma gerekli.

Özetle: Hayvanlar üzerindeki çalışmalar maydanozun kan şekeri kontrolüne yardımcı olabileceğini ve kan şekeri düzeylerini düşürebileceğini gösterseler de, insanlar üzerindeki araştırmalar yeterli değil.

Hazırlaması Kolay ve Lezzetli

Maydanoz çayı rahatlatıcı   lezzetlidir. Ve bir kaç bileşen ile kolayca hazırlanabilir. İlk olarak bir bardak suyu kaynatın. Ardından 15 gram taze maydanozu yıkayın ve güzelce doğrayın.

Alternatif olarak 1 gram kadar kuru maydanoz kullanabilirsiniz. Tüm maydanozları bardağınızın dibine koyun ve üzerine su döküp 5-10 dakika demlenmesini bekleyin. Son olarak bir süzgeç kullanarak yaprakları süzün ve sıcak içeceğinizi için. Maydanoz çayı olduğu gibi tüketilebilir veya biraz bal, limon suyu veya şekerle renklendirilebilir.

Özetle: Maydanoz çayı sadece maydonoz ve  kaynar ile hazırlanabilen rahatlatıcı bir içecek.

Potansiyel Yan Etkileri

  • Maydanoz ve maydanoz çayı pek çok fayda ile anılsa da, potansiyel yan etkileri de olabileceği dikkate alınmalıdır. 
  • Özellikle hamile kadınların fazla miktarda maydanoz tüketmeleri önerilmiyor çünkü rahim kasılmalarını tetikleyebilir.
  • Ayrıca K vitamini bakımından zengin ve bu yağda çözünen vitamin kan pıhtılaşmasında görevli.
  • Eğer bir kan sulandırıcı alıyorsanız, maydanoz çayını tüketirken dikkatli olun çünkü fazla miktarda K vitamini bu ilaçlar ile etkileşime girebilir.
  • Maydanoz çayı idrar söktürücü ilaç alanlar için  önerilmiyor çünkü fazla su atımına sebebiyet verebilir.
  • Özetle: Yüksek miktarda maydanoz çayı tüketimi hamile olanlar ve idrar söktürücü, kan sulandırıcı ilaçlar alanlar için önerilmiyor.

Sonuç Olarak

Maydanoz çayı önemli besinler ve antioksidanlar bakımından zengin olduğundan dengeli, sağlıklı bir beslenmeye iyi bir ek olabilir. Çoğu araştırma test tüpleri ve hayvan deneyleri ile sınırlı olsa da, maydanoz çayının pek çok faydası var. Örneğin böbrek taşı oluşumu  ile savaşabilir adet döngüsünü yönetebilir ve kan şekeri kontrolünü iyileştirebilir. En iyisi de rahatlatıcı, lezzetli ve kolayca hazırlanabilir olması. Mutfağınızdaki malzemeler ile onu kolayca hazırlayabilirsiniz.