Ana sayfa Güzellik Kış Aylarında Kuruyan Ciltlerin Bakımı Nasıl Olmalı?

Kış Aylarında Kuruyan Ciltlerin Bakımı Nasıl Olmalı?

4108
0
Kış Aylarında Kuruyan Ciltlerin Bakımı Nasıl Olmalı?

Mevsim değişikliklerinde cildimizin ihtiyaçları da değişmektedir. Havaların soğumasıyla beraber akne, sivilce, sedef ve kuruma gibi cilt sorunları ortaya çıkabiliyor. Peki mevsim geçişlerinde kuruyan ciltlerin bakımı nasıl olmalı?

  •  Sıcak su kullanmayın

Duş alırken, yüzünüzü yıkarken asla çok sıcak su kullanmayın. Sıcak su cildinizi kurutur ve özellikle soğuk aylarda kuruyan bir cilde sahipseniz bu cilt reaksiyonlarını kötü etkileyebilir. Özellikle her gün duş alıyorsanız, suyun ılık olmasına özen gösterin.

  • Cildinizi soğuktan koruyun

Yüzümüz dışarıya açık bölge olduğu için genelde soğuğa daha çok maruz kalır. Kış aylarında özellikle atkı, bere, kulak koruyucu benzeri koruyucular ile cildimizi soğuğun sert etkilerinden korumalıyız. Bu sayede cildin kurumasını da önleriz.

  • Vitamin ve mineral ile cildinizi destekleyin

Cildimiz için her zaman vitamin ve mineral destekli besinler tüketmeliyiz. Cildimiz için tüketmemiz gereken vitaminlerin başında Demir, Çinko, A, B kompleks, C ve E vitamini gelir. Bunların eksikliğinde ciltte kuruma ve kaşıntı gözlemlenebilir. Bunları önlemek için uygun besinleri tüketin.

  • Cildinizi doğru nemlendirici ile nemlendirin

Cilt tipinize uygun nemlendiriciler ile her gün cildinizi nemlendirin ve bakım yapın.

Kuru ciltler için: Kuru ciltlere ihtiyacı olan nemi kazandırmak için tercih edilecek nemlendiriciler biraz daha yoğun, yağ bazlı nemlendiricilerdir. Bu nemlendiriciler kuru ciltlerin ihtiyacı olan besleyici özellik taşımalıdırlar.

Yağlı ciltler için: Yağlı ciltler akne/sivilce gibi cilt sorunlarına yatkındır. Cildim yağlı nemlendirmeye ihtiyacım yok şeklinde düşünmemelisiniz. Yağlı cilt tipinin de nemlendirilmeye ihtiyacı vardır. Hafif bir nemlendirici cildi korumaya yardımcı olacaktır. Bu tip ciltlere yağsız (oil‐free) ya da yağ oranı çok düşük hafif nemlendiriciler önerilir.