Ana sayfa Sağlık Karabaş Otu ve Faydaları

Karabaş Otu ve Faydaları

3279
0
Karabaş otu

En çok bilinen şifalı bitkilerden  olan lavanta ile aynı familyaya ait karabaş otu, ülkemizde ‘gargan’, ‘yalancı lavanta’ ve ‘keşiş otu’ isimleriyle de tanınmaktadır. 1. Dünya Savaşı’nda  mikrop öldürücü olarak kullanılmış olduğu bilinen karabaş otu, Osmanlı döneminde de koleraya karşı kullanılması için hakkında ferman çıkarılmıştır. günümüzde de pek çok şifalı özelliğinden dolayı tercih ediliyor.

(Lamiaceae) Ballıbabagiller familyasına ait olan karabaş otunun Latince ismi Lavandula stoechas’tır.  Ülkemizde Batı Anadolu bölgelerindeki makiliklerde kendiliğinden yetişir. Çeşitli kullanım maksatları ile kültürü ve yetiştiriciliği de yapılmaktadır. Dünyada ise yaygın olarak Orta Avrupa’da yetiştiği görülür.

Temmuz ve Haziran ayında açan çiçekleri taze ya da kurutulmuş olarak kullanılabilir. Taze çiçeklerden üretilen uçucu yağın da birçok şifalı özelliği bulunuyor. Ege’de ve Anadolu’nun bazı bölgelerinde  karabaş otu reçeli bile yapılmaktadır.

Karabaş otunun faydaları

  • Kalp  sağlığını korumaya yardımcı olan karabaş otu, kür şeklinde tüketildiğinde kalp ve damar hastalıklarına karşı koruma sağlar.
  • Kanser hastalığına karşı korur, vücuttaki mevcut tümörlerin büyümesini yavaşlatır.
  • Vücut direncini artırır, bağışıklık sistemini güçlendirir.
  • Öksürük ve özellikle balgam şikayetinin azaltılmasında oldukça etkilidir.
  • İçeriğindeki etken maddeler sayesinde nikotin ihtiyacını  azaltarak sigarayı bırakmaya yardımcı olur. Sigaradan kaynaklanan göğüs ağrıları, öksürük ve baş ağrıları gibi şikayetlerin azaltılmasında da etkilidir.
  • Vücudu rahatlatıcı özelliği vardır. Yoğun stresin etkilerini azaltmaya yardımcı olarak rahatlatır, uyumaya yardımcı olur, vücuda zindelik verir.
  • Harici olarak kullanıldığında ciltteki yaraların daha hızlı iyileşmesini sağlar.
  • Mide ve bağırsaklardaki gazı azalmasını sağlar, sindirim sorunlarına bağlı ağrı ve rahatsızlıkların giderilmesine yardımcı olur.
  • Bağışıklık sistemini güçlendirip öksürü de kestiği için,  grip ve benzeri kış hastalıklarına karşı etkilidir.
Tabak içerisinde kurutulmuş karabaş ot ve çeşitli taze baharatlar

Karabaş otu nasıl kullanılır?

Karabaş otu sıklıkla çay olarak demlenerek tüketilmektedir. Yaş olarak kullanıldığı gibi kurutulmuş ve öğütülmüş çiçekleri toz haline getirilerek de kullanılabilmektedir. Çiçeklerden elde edilen uçucu yağın da birçok şifalı etkisi bulunmaktadır.

Karabaş otu çayı hazırlanışı; Bir demliğe  6-7 dal karabaş otu ufalanarak konur. 

Üzerine bir su bardağı kaynamış su ilave edilerek, 8 dakika boyunca ağzı kapalı olacak şekilde demlenir. Süzüldükten sıcak olarak tüketilir. Tatlandırmak isterseniz içerisine bir çay kaşığı bal ya da birkaç damla limon suyu ilave edebilirsiniz.  

Karabaş otu, kış çayı karışımlarına da ilave edilebilir. Özellikle grip ve soğuk alğınlığı  gibi hastalıklar için adaçayı, zencefil , ıhlamur bitkilerinden yapacağınız karışıma iki üç parça karabaş otu da ilave etmeyi deneyebilirsiniz.

UYARI: Uzmanlar, karabaş otunun 15 günden fazla kullanılmaması gerektiği konusunda uyarıyor. Aynı zamanda aspirin, antidepresan ve benzeri ilaçlar kullanıyorsanız ya da herhangi bir tedavi altındaysanız, karabaş otu kürü kullanmadan önce doktorunuza danışmanızda fayda vardır.