Ana sayfa Pratik Bilgiler Kahve tüketimini azaltmak için öneriler

Kahve tüketimini azaltmak için öneriler

505
0
bir fincan kahve ve tabağına saçılmış kahve çekirdekleri

Aşırı kahve içmek vücut için zararlıdır. Bu aşırı kahve  içmeyi bırakmak istiyorsanız, bu alışkanlığı başka bir bağımlılık yardımı ile yapmamanız önemlidir. . Bunun yerine hayatınıza kahvesiz devam etmenin sağlıklı yöntemlerini öğrenmelisiniz. 

Bir çok insan için her sabah bir fincan kahve içmek alışkanlıktır. Aşırı hareketliliğe neden olan kafeindir. Bu kafein  siz kendinizi rahat ve uyanık hissedersiniz. . Her zaman gün içerisinde bir veya iki bardak tüketmenizde sorun yoktur. Fakat daha fazlası problem yaratabilir.

Daha sağlıklı seçeneklerle değiştirerek bu alışkanlığı nasıl bırakacağınızı öğrenmek ister misiniz?

beyaz arkaplan önünde bir fincan içinde öğütülmüş kahve ve yere saçılmış kahve çekirdekleri

Aşırı Kahve Tüketimi

Her şeyde ölçülü olmak iyidir, ama bir şeyi aşırı kullandığınızda durmak zordur. Bu, vücudunuzun tolerans göstermesi nedeni ile olur. Böylece, vücudunuzun ilk içtiğinde olduğu gibi hissetmesi için daha fazla ve daha fazlasını istersiniz.

Çok fazla kahve içmek vücudunuzun etkinliğini artırır. Aynı zamanda anksiyete, sinirlerinizle ilgili problemlerin yanı sıra kalp çarpıntısına da neden olabilir. Bu da birçok sağlık sorununa yol açabilir.

Bazı insanlarda sinir sistemi normalde olması gerektiği gibi çalışmayabilir. Uyku, ruh halini etkileyebilir ve bazı durumlarda Willia-Ekbom Hastalığı olarak da bilinen Huzursuz Bacak Sendromuna neden olabilir. Bu sendromun kökeni nörolojiktir, bacaklarınızın karıncalanma ve yanma hissiyle hareket etmesine neden olur.

Ek olarak kahvede kahweol ve cafestol bulunur. Bunlar kanda “kötü kolesterol” (LDL) adı verilen maddeyi arttırır.

Ne yazık ki bir kerede içmeyi bırakmak, baş ağrısı, huysuzluk veya yorgunluk gibi çekilme semptomlarına neden olabilir. Bu nedenle fazla kahve içmeyi sağlıklı bir şekilde azaltmanız gerekmektedir. Bunun için size bazı önerilerimiz olacak. 

Gün boyunca aşırı kahve içmeyi bırakmak için aşağıda sıralanmış olan önerilerden bazılarını deneyebilirsiniz. 

kahve, öğütücü ve kahve çekirdekleri

Aşırı Kahve Tüketmeyi Nasıl Bırakabilirsiniz

Miktarı Kademeli Olarak Azaltın

Yapılacak ilk şey her gün içtiğiniz bardak miktarını yavaşça azaltmaktır. Her gün beş bardak içiyorsanız, birkaç gün boyunca dörde inin, ardından üç bardağa ve böyle devam edin.

Bu sayede vücudunuz günde bir bardak kahveden fazlasına ihtiyaç duymayacağı için bağımlılık ya da anksiyete hissetmeyeceksiniz. 

Süt ile Birlikte Hazırlayın

Süt, bu güçlü maddenin çok fazla içilmesini durdurmak için iyi bir yoldur. Aynı bardakta içmeye devam ederseniz ve yoğunluğunu azaltırsanız, daha az kafein tüketirsiniz.

Laktoz intoleransınız varsa, süt yerine su kullanın. Burada ana fikir kafein miktarını azaltmaktır.

Kafeinsiz İçecekleri Deneyin

Kahvenizi kafeinsiz olanlarla değiştirin. Fakat kafeinsiz kahvenin kolesterolü artırdığını da unutmayın. 

Kahvenin bağımlılığı arttıran bir bileşeni olan kafeini hayatınızdan çıkardığınızda, dozu azaltmanız daha kolay olacaktır. Bunun sonucunda aşırı kahve içimini bırakmış olursunuz. Kafeinsiz kahvenin tadı normal kahve ile neredeyse aynıdır.

Kahveyi Başka Bir Şeyle Değiştirin

İş yerinde kahve molası  verdiğinizde, bir fincan kahveyi kafeinsiz çay, meyve suyu veya diğer sağlıklı atıştırmalıklarla değiştirin.

Örneğin, daha iyi sonuçlar almak için bir elma yemeyi deneyin. Ancak suyun gerçekten en iyi alternatif olduğunu öğrendiğinizde kesinlikle şaşıracaksınız.

Kahve içmek istediğinizde derhal daha sağlıklı bir şeyler tüketmelisiniz. Bunu yapmak için bilinçli bir çaba sarf etmeniz ve başka bir bağımlılıkla değiştirmemeniz gerekir.

Biraz Kestirin

Uyumamak için kahve içiyorsanız, onun yerine kendinizi toparlamak için 15-25 dakika kadar biraz gözlerinizi kapatın , sonuçları daha iyi olacaktır. Kahve sizi ayakta tutar, ancak konsantre olmanızı ya da dinlenmiş hissetmenizi sağlamaz.

Vücudunuzu ihtiyacı olan dinlenmeden alıkoymayın. Unutmayın, gerekli uykuyu almamak yorgunluğa ve diğer hastalıklara yol açar.

Ek olarak, aşırı kahve içmemeye çalışırken baş ağrısı çekebilirsiniz. Bu kafeinin bırakıldığında oluşan normal bir durumdur. Ağrı kesici ilaçları elinizin altında tutmak önemlidir. İlk birkaç gün içerisinde migren yaşamak çok sık görülen bir durumdur.

kahve çekirdeklerinden kalp şekli

Son Öneriler

Kahveyi bırakmak için kafeinli çayları kullanmamalısınız. Daha sağlıklı olmasına rağmen, onlar da içlerinde tein bulunması nedeni ile bağımlılık yaparlar. Sonuç olarak bu madde kafein kadar güçlüdür.

Vücudunuzun dinlenmesi ve gerekli enerjiyi toplaması için geceleri en az 7-8 saat uyumanızı tavsiye ederiz. Bu yolla, diğer maddelere bağımlı olmaksızın gün içinde daha aktif ve zinde olabileceksiniz.

Aşırı kahve tüketiminin azaltılması esnasında düzenli bir diyet uygulamak çok önemlidir. Öğleden önce ve öğleden sonra yenilecek atıştırmalar kahve içme isteğiyle sonuçlanan stres ve anksiyeteden korunmanıza yardımcı olur.

Organlarınızın düzenli çalışması için sıvı alımı önemlidir. Bu nedenle günde en az 6-8 bardak su içmeniz gerekir.

Bununla birlikte kilonuza ve diğer sağlık koşullarına göre ne kadar ihtiyacınız olduğuna karar vermesi gereken kişi, doktorunuzdur.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here