Ana sayfa Sağlık Her Derde Deva Lavanta Yağının 10 Faydası

Her Derde Deva Lavanta Yağının 10 Faydası

3025
0
Lavanta yağı şişeleri ve lavanta çiçekleri

Lavanta, insanı kendine getiren keskin kokusu ve göz alıcı mor rengiyle doğanın bize bin bir armağanından biridir. Lavanta çiçeğine her zaman ulaşılamasa da yağı sayesinde kendinizi bir lavanta tarlasından yürüyor gibi hissedip rahatlayabilirsiniz. Lavanta yağının faydalarını şu şekilde sıraladık:

1. Uyku problemlerine birebir

Başını yastığa koyar koymaz uyuyanlara özeniyor, bir sağa bir sola dönmekten ve yastıkla kavgaya tutuşmaktan yoruluyorsanız çözüm birkaç damla lavantada yatıyor olabilir. Yastığınızın bir köşesine damlatacağınız bir iki damla lavanta yağı kolayca uykuya dalmanızı sağlar. Uyumadan önce bitki çayı içmek gibi bir alışkanlığınız varsa bu çayların içine de birkaç damla yağ damlatabilirsiniz.

2. Strese karşı lavanta

İş, trafik, yoğunluk, dersler derken hepimizin vücudu fazlasıyla geriliyor; kaygı, sinir seviyemiz artıyor ve nereden baş çıkaracağı belli olmayan bu stresle savaşmak bazen çok zor olabiliyor. Stresli günlerinizde içine bir iki damla lavanta yağı damlattığınız ılık su duş alarak stresle savaşabilirsiniz. Bunu yapamadığınız durumlarda ise el bileklerinizi lavanta yağıyla ovuşturabilirsiniz. Günün her anı, her yerde uygulayabileceğiniz bu yöntem sakinliğinizin en büyük sırrı olacak.

3. Baş ağrısına çözüm

Yoğun geçen bir gün, uykusuzluk, stres baş ağrınızın nedenleri olabilir. Ancak bunun neşenizin önüne geçmesine izin vermeyin. Alnınıza, ensenize birkaç damla lavanta yağı ile yapacağınız kısa bir masajla ağrının kaybolduğunu farkedeceksiniz.

4. Kas ağrılarında alternatif bir tedavi

Baş ağrısı gibi kas ağrılarının tedavisinde de lavanta yağı kullanabilirsiniz. Bölgesel ağrılarınız için biraz lavanta yağı masajı ardından sıcak bir havlu ile sarınmak çok iyi gelecektir.

5. Mide bulantısını hafifletici etki

Mide bulantınız ne yaptınızsa hafiflemiyorsa bir de lavantayı deneyin. Lavantanın keskin kokusu bulantınızı hafifletmekte yardımcı olabilir.

Lavanta çiçeği yakın çekim

6. Dudak çatlaklarının çaresi

Dudaklarınızın kurumasından, soyulmasından, ruj sürdüğünüzde çirkin bir görüntü oluşturmasından şikayetçiyseniz lavanta yağını bir pamuk yardımıyla sürüp sonucunu kendi gözlerinizle görebilirsiniz.

7. Muhteşem bir koku

Pek çok çiçeğin arasından kokusuyla sıyrılıp ayırt edilebilen lavantayı siz de farklı amaçlarla kullanabilirsiniz. Lavanta yağı bir parfüm kadar kalıcıdır. Eviniz de bu kokudan nasiplensin istiyorsanız kaloriferin üstüne içine birkaç damla lavanta damlatılmış ılık su koyabilirsiniz. Böylelikle hem ortama hoş bir koku hâkim olur hem de yaratacağınız ferah ortamla yine stres seviyesini düşürebilirsiniz.

8. Doğanın cilde dokunuşu

Lavanta yağının ferahlatıcı etkisi cilt bakımında da işe yarar. Aydınlık, ferah, pürüzsüz bir cilt hepimize kendimizi iyi hissettirir. Bunun için cildinize bir pamuk yardımıyla süreceğiniz lavanta yağı cildi yumuşatır, nemlendirir, daha genç ve taze görünmesini sağlar.

9. Saç bakımında mucize

Lavanta yağı cilde iyi geldiği gibi saç derisine de iyi geldiği için saç bakımında da kullanılır. Kullandığınız şampuana biraz lavanta yağı ilave ederek saç derinizi besleyebilirsiniz. Böylece saçın daha parlak ve sağlıklı görünmesini sağlayabilirsiniz. Ayrıca saç dökülmesini de önler.

10. Yara yanık tedavisinde lavanta etkisi

Lavantanın yanık acısını azaltıcı bir etkisi olduğu biliyor musunuz? Ayrıca antiseptik özelliği ve yenileyici etkisiyle yaraların çabuk iyileşmesini de sağlıyor. Bu gibi durumlar için evinizde bulunduracağınız küçük bir şişe lavanta yağı kurtarıcınız olacaktır.