Ana sayfa Sağlık Hayatınızı kurtarabilecek sağlık ipuçları

Hayatınızı kurtarabilecek sağlık ipuçları

4089
0
Hayatınızı kurtarabilecek sağlık ipuçları

Tırnaklar

Tırnaklarınıza çok dikkatli olarak baktığınızda  eğer hafif morluk ya da mavilik görürseniz bu kalp hastalığıyla karşı karşıya olduğunuz anlamına gelebilir. Tırnaklarınızın üzerinde tümsekler olması ya da aşırı kalın olması akciğer sorunu hatta  nefes alma sorunuyla karşı karşıya olduğunuzu gösterebilir.

Nefesinizi dinleyin

Eğer dakikada 15 defa yada daha altında nefes alıp veriyorsanız sağlıklı bir akciğere  sahip olduğunuz anlamına gelebilir. Eğer nefes alıp vermeniz dakikada 25 defa yada daha fazla  nefes alıp veriyorsanız o zaman sağlığınıza dikkat etmelisiniz.

Gözler

Aynada gözlerinizine bakın. Gözlerinizde  İris’in etrafında beyaz bir daire varsa kolesterol seviyeniz yüksek anlamına geliyor. Bu durum aynı şekilde yaklaşan kalp sorunlarının da en büyük habercisi olabilir. 

Avuç içinize bakın

Avuçlarımızın içine  dikkatle bakın. Eğer lekeli ve kırmızı ise  karaciğerinizde sorun olabilir. 

Hafıza kontrolü

Bir tepsinin üstüne  10 değişik eşya koyun. Tepsiye sadece 10 saniye bakın.  Daha sonra tepsiye arkanızı dönün kaç tanesini hatırlayabildinize dikkat edin. İyi bir hafızanızın olması Alzheimer’le karşılaşma riskinizin en az seviyede olacağı anlamına geliyor.

Kas kontrolü

Sırt üstü yatarak  bacaklarınızı dümdüz uzatın. Bir bacağınızı havaya kaldırın. Bu arada bir başka kişinin ayağınıza bastırmasını isteyin. Biri bacağınıza bastırdığında bacağınız yere düşüyorsa, kaslarınız da bir zayıflık olduğu anlamına gelir.

Görünüş

Gözünüzün hemen altında bulunan  elmacık kemiğiniz üzerine bir cetvel yerleştirin. Sonra bu cetvelin üstüne kredi kartınızı yerleştirin.  Kartı rahatça okuduğunuz uzaklığı ölçün. Ne kadar yakına koyarsanız koyun kartın üzerini rahat okuyabiliyorsanız göz sağlığınızın iyi olduğu anlamına geliyor.

Tiroit misiniz?

Kollarınızı yere paralel olarak tam karşınızda bir şeyi almak için  uzanıyormuş gibi uzatın. Bu arada ellerinize dikkat edin. Eğer elleriniz bu pozisyonda iken çok fazla  titriyorsa o zaman tiroit olma riskiniz çok yüksek. 

Düz yürümek

Yere bir metre uzunluğunda düz bir çizgi çizin. Üzerinde rahat bir şekilde dengenizi kaybetmeden yürüyebiliyorsanız, vücudunuzun koordinasyonu iyi işliyor demektir.

Beliniz kalın mı?

Vücut şeklinize dikkat edin. Eğer  elma şekline benziyorsa, yani yağlarınız belinizin çevresinde toplamışsa, kalp sorunu yaşama riskiniz daha fazladır.

Tuvalet sağlığı

Her 2.5-3 saatte bir tuvalete  gitme ihtiyacı hissediyorsanız diyabet olabilirsiniz. Çünkü diyabetin en erken alarmlarından biri sık tuvalete gitmektir.

Nabız kontrolü

Nabzınızı kontrol edin. Nabzınız ne kadar yavaş atıyorsa o kadar uzun yaşayacaksınız demektir. Eğer nabzınız 70’in altındaysa sağlıklısınız anlamına geliyor.

Uyarı: Yukarıda belirtilen bilgiler her zaman doğru çıkmayabilir. Her insanın sağlık geçmişi ve yaşam şartları farklılık gösterebilir. Kesin tehşis verilmesi için doktorunuza danışınız.