Ana sayfa Sağlık Görme Bozukluğu ve Göz Sağlığı İçin Mucize Besin; ZERDEÇAL

Görme Bozukluğu ve Göz Sağlığı İçin Mucize Besin; ZERDEÇAL

5558
0
göz sağlığı teması

Zerdeçal, zencefil ailesinin bir üyesidir ve  göz sağlığı için bir bitkisel ilaç olarak faydaları çok fazladır.  Kısmi veya toplam görme kaybı vakalarının yaklaşık % 75’inin önlenebileceğini ve hatta geri alınabileceğini biliyor muydunuz?

Zerdeçal’a Mutfağınızda Yer Açın

WHO (Dünya Sağlık Örgütü) tarafından açıklanan bu açıklama, körlüğü önlemek için neler yapabileceğimiz konusunda bir uyarı oluşturuyor. Körlük, görme yetisinin tamamen olmaması yada büyük ölçüde kaybedilmesidir.  

Geri dönüşümlü körlük tipleri katarakt, korneanın opasitesi, trahom ve hatta migren gibi sayısız nedene sahip olabilir. Görme kaybının asıl nedeni özellikle 50 yaşından sonra retinanın ortasında  yer alan minik bir alan olan makula dejenerasyonudur. Makula dediğimiz kısım metinleri okumamızı, ayrıntıları görmemizi ve yüzleri tanımamızı sağlar. Bununla birlikte, gözlerimizin sağlıklı kalmasını sağlamak için neler yapabiliriz?

Görüşümüzü büyük ölçüde bozan bir alışkanlık, ekranlara sürekli maruz kalmaktır. Bu göz problemlerini önlemenin bir başka yolu da, muhtemelen yiyeceklerinizi baharatlamak için kullandığınız zerdeçal veya aktif bileşen kurkumin maddesi kullanmaktır. 

Göz Sağlığımızı Korumak İçin Neler Yapabiliriz?

Göz sağlığı, her yaşta insan için çok önemlidir. Uzağı  ya da yakını net görememe gibi görme bozuklukları dışında yaşantımızın  her döneminde basit bir iltihaplanmadan (üveit) başlayarak göz sağlığımızı olumsuz etkileyen farklı derecelerde göz hastalıkları ile karşı karşıya kalabiliyoruz.

Gece körlüğü(retinitispigmentosa)  sarı nokta(yaşa bağlı makula dejenerasyonu),Tavuk karası, , katarakt, katarkt, diyabetik retinopati gibi göz hastalıkların bir kısmı bir hastalık sonucu (şeker hastalarında diyabetik retinopati) veya kullanılan bazı ilaçlara (kortizonlu ilaçlara bağlı glokom) ya da yaşam şekline (güneş ışınları, bilgisayar/TV ekranları, sigara dumanının yaptığı retina hasarı sonucu sarı nokta ve katarak gelişimi) bağlı olarak ortaya çıkıyor.  Ancak en önemli etkenlerden biri YAŞ. Yani yaşımız ilerledikçe bu sorunlarla karşılaşma risk oranı daha da artıyor. Önemli olan zamanında alınacak önlemlerle bu riski mümkün oldukça engellemek. Önlem alınmazsa görüşü tamamen kaybetme riski yüksek.

Yapılan uzun süreli araştırmalar   bu son derece tehlikeli ve önemli göz rahatsızlıklarına karşı gözlerin korunmasında oksidatif hasarın ve buna bağlı olarak gelişen iltihabın önlenmesinin son derece önemli olduğunu ortaya koyuyor. 

Bu bakımdan ” iltahap giderici” ve“antioksidan” özelliğe sahip besin ve besin desteklerinin sadece gözlerimiz için değil genel sağlığımız için de çok  önemlidir. Gözümüz dahil tüm vücudumuzda hasar oluşturan “serbest radikallere” karşı savaşacak antioksidanlar için en değerli kaynak bitkilerdir.

Göz Sağlığında Zerdeçal Mucizesi

Fenolik bileşikler göz hastalıkları üzerinde etkinliği gösterilen diğer grup bileşiklerdir. Bu grupta hem iltihap giderici hem de kuvvetli antioksidan  etkisi ile son yılların popüler bitkisi olan Zerdeçal Kökü ve içindeki kurkuminoitler ilk sırada yer alıyor. Yapılan araştırmalar ile zerdeçalın göz hastalıklarındaki   etkisi sadece sarı nokta ile sınırlı değil, diyabetik retinopati, glokom, üveit ve tavuk karası gibi farklı göz hastalıklar üzerinde de etkili olabileceği ortaya konulmuştur. Her gün zerdeçal tüketmek için Altın Süt içmek iyi bir fikir olacaktır.

Toz ve taze zerdeçal

Altın Süt Nedir?

Altın süt, insan sağlığına çok faydası olan  şifa deposu bir karışımdır. Aslında bildiğiniz iki malzemenin karışımından elde ediliyor. Zerdeçal ve süt…

Altın Sütün Faydaları Nelerdir?

 • Göz hastalıkları ile ilgili mucizevi etkiler gösterir.
 • Metabolizmayı hızlandırarak kilo vermeyi kolaylaştırır.
 • Hücreleri yenileme özelliği ile saç ve  cilt güzelliğine fayda sağlar.
 • Yüksek enerji verir.
 • Tiroid hastalarına iyi gelir.
 • Eklem ile romatizma hastalıklarına iyi gelir.
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir.
 • Diş ağrısı, baş ağrısı  gibi ağrıların kesilmesini sağlar.
 • Sindirimi kolaylaştırarak, kabızlığı önler.
 • Mide hastalıklarına fayda sağlar.
 • Karaciğeri temizlemeye yardımcıdır ve yağlanmayı azaltır.
 • Hafızayı güçlendirir.

Altın Süt Nasıl Hazırlanır? Tarifi

Malzemeler;

 • 1 su bardağı yağsız yada az yağlı  süt
 • 1 çay kaşığı kadar toz zerdeçal
 • 1 çay kaşığı toz tarçın
 • 1 çay kaşığı zencefil
 • 1 çay kaşığı organik süzme bal
 • 1 çay kaşığı tane olarak karabiber
 • 1 tatlı kaşığı chia tohumu

Hazırlanışı,

Süzme bal dışındaki tüm malzemeleri bir cezveye alın. Kısık ateş üzerinde sürekli karıştırarak kaynatın. Kaynattığınız sütü bir fincana alın ve ılınması için biraz bekletin. Ardından bal ilave ederek iyice karıştırın ve afiyetle tüketin.

Altın Süt Nasıl Kullanılır?

Altın sütünü günde 1 fincan miktarda içebilirsiniz. İstediğiniz kiloya gelene kadar içmeye devam edin. Kahvaltı sonrasında ara öğün olarak da içebilirsiniz. Ayrıca, uyumadan 3-4 saat kadar önce içebilirsiniz.