Ana sayfa Sağlık Gaz çıkarmanın insan vücudu için faydaları

Gaz çıkarmanın insan vücudu için faydaları

452
0
karın ağrısı, gaz sancısı

Toplum olarak herkesin içinde gaz çıkarmak utanç verici birşeydir. Gaz çıkarmak çok doğal bir olaydır. Fakat herkesin içinde bu davranışta bulunmak çok ayıp görülür. 

Yapılan araştırmalarda gaz çıkarmanın çok faydalı olduğu belirlendi. Öte yandan gaz çıkarmak vücudumuzun sağlığı hakkında bize birçok ipucu verir.

Vücudumuz  tüketilen yiyeceklerden kendisi için gerekli besinleri aldıktan sonra gereksiz olanları atarken bağırsaklarda gaz oluşur. Bu gazı en erken vakitte vücuttan atmamız gerekir.

Gaz çıkarmak doğal bir olaydır  ve vücut sağlığı için önemlidir. İşte bu yüzden  karnınızda gaz biriktiğinde tutmak yerine acilen çıkarmanız için bazı nedenler aşağıya sıralanmıştır:

Şişkinlik hissini azaltır;

Yemek yedikten sonra oluşan şişkinlikten kurtulmak için gaz çıkarmak gerekir. Şişkinlik hissi çok rahatsız edicidir. Zararlı olmasa da sinir bozucudur. Yapılan araştırmada, şişkinlik hissinin iki nedeni olabileceği görüldü. Birincisi karnınızda biriken gazlar ikincisi de vücudunuzun daha fazla suya ihtiyaç duymasıdır. Gaz çıkarmanız şişkinliği azaltmak için en kolay yöntemdir.

Rahatlatıcı etkisi vardır;

İnsanlar uzun süre tuttuktan sonra gaz çıkarınca rahatlamış hissederler. İnsanlar gazlarını tuttuklarında daha sinirli ve tedirgin olurlar. Birçok kişi gaz çıkarmayı ayıp olarak görse de gerçekten de sağlığımız için gerekli ve sağlığımız hakkında bizleri uyarır.

Gaz çıkarmak bir uyarıdır;

Ne kadar tutmaya çalışsanız da mutlaka gazınızı çıkarma ihtiyacı duyarsınız. Gaz çıkarmak size sağlığınız hakkında bilgiler verir. Eğer fazla gaz çıkarıyorsanız, gazınız kötü kokuya sahipse ve gaz çıkarırken zorlanıyorsanız acilen doktora görünmeniz gerekiyor. Bunlar, kolon kanseri ve laktoz duyarlılığınız olduğunun belirtisi olabilir.

Diyet uygulayabilirsiniz;

Elvere ki Sağlıklı beslenmek şarttır. Yediğiniz yiyeceklere göre gaz çıkardığınızı biliyor muydunuz? Mesela sürekli lifle besleniyorsanız sık sık gaz çıkarırsınız. Et odaklı diyet yaparsanız gazınız kokar.

Kolon sağlığı için yararlıdır;

Annenizin çocukluğunuzda gazınızı içinde tutmamanızı gerektiğini size mutlaka tembih etmiştir.  Bunu söylemekte haklıydılar. Gazınızı uzun süre tutmak zararlı. Gazınızı herkesin içinde çıkartmak sizi zor duruma düşürebilir. Uzmanların dediğine eğer bağırsak sorunları olan biriyseniz, gazınızı tutmak bağırsaklarınıza daha da zarar verebilirsiniz. 

Kokusu yararlıdır; 

Doğru okudunuz. Çıkardığınız gazın kokusu yararlı olabilir. Size çılgınca gelse de yapılan araştırmada gaz çıkardığımız esnada açığa çıkan hidrojen sülfür bizi bazı hastalıklardan korur. Aşırı miktardaki olmamak kokulu gaz zehirleyici olabilir. Ancak minimum  miktardaki bu gaz kokusu sizi kalp ve felç rahatsızlıklarına karşı korur.

Sık sık gaz çıkaranlar Kişiler  mutlu kişilerdir;

Sık sık gaz çıkaranların daha mutlu oldukları söyleniyor. Yediğiniz besinler sindirim ve dolaşım sisteminizi direk etkiliyor. Karnabahar, lahana ve brüksel lahanası tüketenlerin sindirim sistemleri çok daha hızlı çalışır. Daha çok gaz çıkaranlar iyi sindirim sistemine sahip kişilerdir. 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here