Ana sayfa Pratik Bilgiler Evim küçük diyenler buraya: Dekorasyon önerileri

Evim küçük diyenler buraya: Dekorasyon önerileri

935
0
Oturma odası dekorasyonu

Küçük oda nasıl daha büyük gözükür?

Genelde bir dekorasyon dergisi okuduğumuzda  çok geniş oda ve dairelerin dekore edildiğini görmüşsünüzdür. Fakat önemli olan günümüz şartlarına göre küçük evlerin küçük odalarını dekore edip daha büyük bir görünüm vermektir. Ne yazık ki günümüz şartlarında her ev çok geniş olamıyor. En çok kullandığımız alanları minik hilelerle genişletmek mümkün. 

Aydınlatma

Aydınlatmanızı beyaz kullanmanız daha iyi olacaktır, çünkü aydınlık bir görüntü evi her zaman geniş gösterir. Ayrıca odaların güneş alması da çok önemlidir.

Duvar rengi

Evinizde açık renk duvarlar kullanmalısınız çünkü bu daha büyük bir görünüm elde etmenizi sağlayacak. Zemin ve duvar arasında çok ton farkı olmamasına dikkat ediniz çünkü duvar ve zemin bir bütündür.

Ayna

Aynalar değişik şekillerde kullanılarak  evinizde odaların daha geniş gözükmesine sebep olacaktır.  Bu yüzden evi büyük göstermek için ayna kullanmayı ihmal etmeyin. Genelde en küçük alan hollerdir.  Bu durumu avantaja çevirmek elinizde ve bu durumda holde ayna kullanmayı ihmal etmeyin.

Mobilyalar

Alacağınız yüksek ayaklı mobilyalar evinizi daha büyük gösterecektir. Ayaklı olmayanlar daha basık durmasına neden oluyor.

Mobilya rengi seçerken yine çok koyu renklerden uzak durmalısınız. Tabii evinizi bembeyaz yapın da demiyoruz. Yastıklarda ya da kullanacağınız dekoratif ürünlerde renk verebilirsiniz. Bu renklerin birbirleriyle olan uyumu çok önemli. Duvarla bütünlük sağlamayı unutmayın mobilyaları bu da daha büyük gösterecektir.

Mobilyalarınızın ölçüsüne almadan önce dikkat ediniz. Daha çok transparan ürünlerle ferah görünüm sağlayabilirsiniz. Ferah görünüm için yeşil bitkilerden de yararlanabilirsiniz.

Perdelerinizin de çok koyu olmamasına dikkat ediniz, çünkü duvarlarla bütün sağlamalı ve geniş göstermeli. Koyu perdeler duvarları küçük gösterecektir.

Minimal yaklaşım

Evi küçük olan kişilerin minimalist yaşamı benimsemeleri gerekiyor. Küçük  evlerde gereğinden fazla eşya bulundurursanız çok boğan ve basık bir ev yaratmış olursunuz.

banyo dekorasyonu

Küçük evlere minik tuvalet ve banyo önerileri

 • Köşeleri iyi değerlendirin. Küçük alanlar için her köşenin önemi büyük.
 • Duvar ve yerlerde açık renk tercih edin!
 • Tek duvarı renklendirin.  Fakat tüm duvarlara hareketli desenlerle boğmayın. Bunun yerine sadece tek bir duvarı seçin.
 • Çamaşır makinesinin üzerine raf koyabilirsiniz.
 • Küvet kenarlarına ve klozet üzerine raf koymanız depolama alanınızı arttıracaktır.
 • Sepetler ve kutular da depolama alanınızı arttıracaktır.
 • Merdiven havluluklar şu anda çok moda. Çok hoş görünüyor ve daha fazla havlu aşmak mümkün oluyor. 
mutfak dekorasyonu

Küçük evlere geniş mutfak önerileri

 • Alanda açık renkler ilk tercihiniz olsun. Artık bu çok monoton bir söz olsa da en çok işe yarayan hilelerden de bir tanesi. Özellikle duvarlara açık renkler kullanmanız, ortamı büyütmek için çok işe yarayacaktır.
 • Koyu renk dolaplar tercih edin. Sanılanın aksine koyu renk dolaplar alanı daha ferah gösterir. Nasıl mı? İnsanlar zayıf görünmek istediklerinde koyu renk kıyafetler kullanırlar. Aynı şey nesneler için de geçerlidir. Koyu renk, nesneleri de daha küçük gösterir. Arka planı açık renge, dolapları da koyu renge boyarsanız, odayı büyütmüş, eşyaları ise küçültmüş olursunuz. Ya da küçülmüş şekilde göstermiş olursunuz.
 • Açık raf tercih edin. Fazla dolaplar küçük alanlarda üzerinize üzerinize gelir. Özellikle de öne doğru geniş ise. Fakat açık raflar daha az yer kaplayarak bize hem depolama alanı sağlar hem de alanı daha ferah gösterir.
 • Köşeleri unutmayın. Unutmayın ki küçük bir mutfakta her köşeye ihtiyacımız var.
 • Eğer dağınıksanız raflar hakkında söylediğim her şeyi unutun. Derli toplu tutulduğü zaman raflar iyidir.  Çünkü mutfağa ilk girdiğiniz anda gözünüze ilk olarak çarpacak yer raflar. Eğer derli toplu tutacağınıza emin değilseniz hiç riske girmeyin ve dolap tercih edin.
 • Üst dolapları koyu renk boyamayın. Alt dolapları koyu renge boyamak alanı ferahlatırken üst dolapları koyu renge boyamak alanı boğar. Bu yüzden üst dolapları açık renge hatta mümkünse duvarla aynı renge boyamalısınız.
 • Mutfak adalarını sevin. Çünkü onlar çok kullanışlı olmalarının yanında aynı zamanda bize masadan daha fazla alan bırakıyorlar. Masa yerine mutfak adası tercih etmeniz sizin yararınıza.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here