Ana sayfa Sağlık Evde doğal antibiyotik yapımı

Evde doğal antibiyotik yapımı

449
0
cam kavanozlarda bal ve ballı karışım

Antibiyotik, vücudumuzda bizi hasta eden  mikropları yok etmeye yarayan bir ilaçtır.

Antíbiyotikler tıp uygulamalarında keşfedildiği günden beri  önemli hale gelmiştir. Antibiyotik enfeksiyonları kontrol etmenin en etkili yollarından biri olarak bilinmektedir. Bunca faydasına rağmen  yanı düzenli olarak kullanılmasının pek doğru olduğu söylenemez. Çünkü içerdiği kimyasal bileşenlerin bazıları çok kullanıldığında vücutta olumsuz yan etkilere neden olabilir. Ayrıca, bazı mikroplar  antibiyotiğe karşı dirençli hale gelmiştir. Bu nedenle onlarla savaşmak için daha güçlü bileşenlere ihtiyaç duyulur.

Çoğu  kişi benzer etkileri yaratan doğal maddeler olduğunu  bilmektedir. Tamamen doğaldır ve diğer ilaçlardaki gibi olumsuzluklara  neden olmazlar. Bu doğal çözümler üriner sistem ve solunum yolu hastalıkları gibi  enfeksiyonlarla savaşmak için kullanılabilir. 

Şimdi  size kolaylıkla yapabileceğiniz bir antibiyotikten bahsedeceğiz. Böylece antibiyotiğin etkilerden korunmuş olacaksınız.

Ballı ve zerdeçallı ev yapımı antibiyotik

Bal ve zerdeçal ikilisi eski zamanlardan beri kullanılır. Virüs önleyen  özellikleri sayesinde vücudunuzun bağışıklık sistemini iyileştirmeye yardımcı olur. %100 doğal  olduğunda, hem bal hem de zerdeçal sizi bakterilere, virüslere, ve diğer patojenlere neden olan bulgulardan  korur. Bal ve zerdacalın ayrı ayrı çok faydalı özellikleri olsa da bu özelliklerin hepsinden faydalanabilmek  için ikisini birleştirerek bir ilaç elde edeceğiz. Ancak öncelikle, belli başlı faydalarından bahsedelim.

beyaz zemine dökülmüş bal

Balın faydaları

Bal yüzyıllardır tıbbi tedavilerde kullanılması ile bilinen ve yüksek besin değeri ile  bilinen tatlı bir besindir. Antioksidan, vitamin ve esansiyel amino asitler bakımından çok zengin olan bal birçok alternatif tedavide kullanılır.Yenileyici ve iltihaplanmayı önleyici özellikleri, hücrelerdeki hastalık yapan serbest radikallerin olumsuz etkilerini opkaldırmaya yardımcı olur.(Serbest radikaller kanser, parkinson, damar tıkanıklığı  , Alzhemer hastalığı ve diğer pek çok hastalıkla bağlantılıdır.Ayrıca soluduğumuz havada kaçtığımız, içtiğimiz sularda yediğimiz gıdalarda bile hastalık yapan bu radikaller bulunabilir.) Doğal bal ayrıca dokuların güçlenmesini sağlarlar ve antikor üretiminizi artırırlar.

Bal tüketmek  bazı virüs, mantar ve bakteri  ve mantar türlerinin büyümesini yavaşlattığı için  bazı hastalıkların tedavisinde yardımcı olur. Soğuk algınlığı ve gribe karşı en iyi gelen besinlerden biridir. Bal  mukusun atılmasını hızlandırır ve solunum yollarını temizler.

Zerdeçalın faydaları

Zerdeçal Hindistan’da yetişen  bir baharattır. Yüzlerce yıldır alternatif tıp ve mutfaktaki kullanımıyla bilinmektedir. Zerdeçalın içeriğinde  bulunan aktif bileşik kürkümin, portakal rengi verir. Aynı zamanda doğal bir ağrı kesici ve antibiyotik işlevi görür. Zerdaçalın içinde bulunan kurkumin adı madde vücudumuz için çok faydalıdır . Zerdeçlı  içinde bulunan aktif bileşik kurkumin maddesi zararlı bakterileri yok eder ve enfeksiyonlara neden olan organizmalara karşı koruyucu bir kalkan oluşturur. Sebepleri bilinmesede zerdeçal çeşitli hastalıklarla mücadele de 150’den fazla iyileştirici özelliğe sahiptir.

taze zerdeçal ve yanında cam kasede toz halinde zerdeçal

Ev yapımı antibiyotik nasıl yapılır?

Birçok kültürde “altın bal” olarak bilinen bal ve zerdeçal ilacı, virüsleri ve bakteri yok edebilme özelliği sayesinde sağlığımızın  dostudur. Pek çok insan, bağışıklık sistemini güçlendirmek için ayrı ayrı da her gün zerdeçal ve bal ve tüketmektedir. Bunun yanı sıra,  bal ve zerdeçal ile yapılan bu ev yapımı ilaç mevcut bir enfeksiyonu da tedavi eder. Sadece Bu ilacı yaparken en kaliteli malzemelerle hazırlamak önemlidir. Ancak bu şekilde en iyi sonucu elde edebilirsiniz.

Malzemeler

15 gr (1.5 yemek kaşığı dövülmüş) zerdeçal 

100 gr ( 4yemek kaşığı) organik bal

Hazırlanışı

Öncelikle, balı cam bir  kavanoza dökün. Sonra belirtilen miktar kadar toz zerdeçalı ekleyin. Tahta kaşıkla iyice karıştırın.  Kavanozun kapağını kapatıp bir gece bekletin. 

Nasıl kullanılır

  • Her gün bu karışımdan tercihen aç karnına  bir kaşık yiyin.
  • Yarım bardak ılık suya ekleyip içerek  daha kolay tüketebilirsiniz. 
  • Eğer enfeksiyon probleminiz fazla ise bu karışımı günde üç defa tüketebilirsiniz.

Not:  Karaciğer rahatsızlığı ve Safra taşı olan hastalar bu tedaviyi uygulamamalıdır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here