Ana sayfa Pratik Bilgiler Evcil hayvanlı evler için temizlik önerileri

Evcil hayvanlı evler için temizlik önerileri

1011
0
halı altını süpüren kadın

Evcil hayvanınızı düzenli olarak tarayın.

Evcil hayvan sahiplerinin önündeki en büyük engellerden biri tüylerdir. Perde, parkeler, mobilya ve halı dahil heryerde  kedinizin tüyü olabilir. Temizlemek için birçok yol var ama siz her gün khayvanınızı tararsanız bu dökülmeyi en aza indirgeyebilirsiniz.

Evinizi düzenli süpürün.

Kedi ve köpeklerin kılları tüyleri en çok üzerinde gezdikleri halılarda birikir. Özellikle de halı altları ve halı diplerinde.  Eğer evinizin temiz olmasını istiyorsanız halıları her gün kaldırıp temizlemeniz gerekebilir.

Kıl toplama eşyalarını en çok kullandıkları alanlara sabitleyin.

Fırça şeklindeki tırmalama ve kaşınma aparatlarını evcil hayvanınızın yatağının yakınına koyabilirsiniz. Evcil hayvanınız o bölgeden geçerken o fırçaya sürtündüğü için kılları orada kalacaktır. Böylelikle kıllar ve tüyler ortalara dökülmemiş olur

Mobilyalarınızı hayvanınıza uygun seçin.

Evcil hayvanlar ve bebekler eşit derecede mobilyalara zarar verebilir. Bu yüzden fazla aşınacak ve yıpranacak türde mobilya seçmeyin. Mobilyamızı değiştirme gibi bir imkanınız yok ise, sık sık yıkayabileceğiniz bir çarşaf örtü de size yardımcı olacaktır.

Tezgahınızı silmeyi ihmal etmeyin.

Hayvanlar birçok kurala uymaz. Bu nedenden dolayıdır ki  her ne kadar yasaklasanız da kediniz mutfağa girecek ve tezgaha çıkacaktır.  Bu sebeple özellikle de yemek yapmadan önce mutlaka mutfak tezgâhınızı temizlemelisiniz. 

Mama ve su kabını daha sakin bir yere koyun.

Bizim yiyeceğimiz ve suyumuz mutfaktaysa hayvanımınki de orada olmalı diye düşünüp bunu yapabiliyoruz. Mutfak sıklıkla ziyaret ettiğimiz bir yer olduğu için hem hayvanınızı rahatsız eder hem de o suyun daha çabuk pislenmesine, dökülmesine neden olur. Daha sakin bir oda veya köşeyi tercih edebilirsiniz.

İşin ucu yine süpürgeye dayanıyor.

Yukarıda maddeleri ne kadar uygularsanız uygulayın mevsim dönüşlerinde bazı kıl ve tüyler sorunları yaşamaya devam edebilirsiniz. Tüyler halı ve halı altlarında kalacaktır. Bu sorunu  çözmek için emiş gücü biraz yüksek bir süpürgeye ihtiyacınız var. Yukarıdaki detaylar sayesinde fazla kıl tüy olmayacağı için kalan tüyleri yüksek emişli bir süpürge ile kolaylıkla alabilir 10 15 dakika içerisinde ev temizliğinizi tamamlayabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here