Ana sayfa Güzellik Doğru parfüm seçimi

Doğru parfüm seçimi

4353
0
boynuna parfüm sıkan bayan

Parfümler, bundan uzun yıllar önce sadece dini ritüeller için kullanılırdı. Bugün milyon dolarlık bir sektör haline gelmiş ve kadın erkek demeden neredeyse herkesin vazgeçilmezi olmuştur. Hangisini alacağımıza karar verirken oldukça seçici davrandığımız , Düzenli olarak kullandığımız ve  bu kozmetik ürünün, zevkimizi ve karakterimizi yansıtan en önemli unsurlardan biri olduğu bir gerçektir. Peki kendimiz için parfüm alırken, bize en uygun kokuyu nasıl buluruz? Karar verirken nelere dikkat etmeliyiz? Koku sınıflarını tanıyalım;

Oryantal

Kış mevsiminde daha çok tercih edilen şehvet uyandırıcı ve oldukça ağır kokulardır. Sıklıkla baharat aromaları ile birlikte kullanılır.

Çiçek

Koku denildiği zaman ilk aklımıza gelen mis kokulu çiçeklerdir. Bahar ve yaz ayları için uygun olabilecek en sık tercih edilen kokulardır.

En çok kullanılan çiçekler: Manolya, zambak, gül, orkide ve yasemin. Hafif ve ferah kokulardır.

Meyve

Hafif ve kalıcılığı az olan kokulardır. Limon, elma, turunçgiller, bergamot gibi notalar kullanılır. Yine bahar ve yaz mevsiminde tercih edilir.

Şipre

Kalıcılığı yüksektir oldukça yoğun içerikler barındırır. Temel notaları paçuli, misk ve yosundur. Çiçek ve meyve kokuları ile sık kullanılır.

Parfüm alışverişi

Parfüm alışverişi yapmanın kuralları vardır. Parfüm almaya gidiyorsanız eğer evden çıkarken temiz ve parfüm kullanmadan gidin. Alışverişinizi öğle saatlerinde yapın seçiminizde daha etkili olacaktır.

İlk kokladığınız anda karar vermeyin

Vücudunuza işleyen asıl kokuyu  hissedebilmeniz için 30 dakika kadar bekleyin. 2 parfümden çoğunu  denemeyin ve bir müddet ara verin. Bunu yapmazsanız  tüm kokuları birbirine karıştırabilirsiniz ve  doğru bir seçim yapamamanızda etkili olur. 

bileğine parfüm sıkan bayan

Doğru noktalarda kullanın

Parfümü uygulayacağınız yerin temiz olmasına özen gösterin. Nabzınızın attığı yerlerde kullanırsanız daha kalıcı ve gerçek kokuyu hissetmenizi sağlar. Bilekler, boyun, göğüs arası, kulak arkası ve diz araları daha sıcak ve nemli oldukları için bu bölgelerde kullanılmalı.

Ten rengi ve cilt tipi

Doğru parfümü bulmak istiyorsanız eğer ten renginize ve cilt tipinize uygun parfümleri kullanmalısınız. Her parfüm ciltte doğru sonuç vermez. Yağlı ciltler ile uyumlu parfümler kuru ciltte absürt kokular oluşturabilir bunun içinde cildinizi iyi tanımanız gerekir.

Yaşam tarzınıza göre parfüm seçin

  • Klasik giyim seviyorsanız; oryantal, sandal ve baharat kokularını tercih edin.
  • Spor giyimi seviyorsanız; okyanus esintileri amber ve misk içeren fresh kokuları tercih edin.
  • Özellikle geceleri kullanmak için koku alıyorsanız ; şipre ve oryantal kokuları tercih edin . Nedeni ise  geç saatlerde koku algısı zayıflar. Yoğun kokular tercih etmeniz sizin için etkili olur.