Ana sayfa Pratik Bilgiler Doğal yöntemler ile Buzdolabı temizliği

Doğal yöntemler ile Buzdolabı temizliği

961
0
buzdolabı temizliği

Buzdolabı temizliği bütün temizlikler içinde en çok dikkat etmemiz gereken temizliktir. Çünkü içerisinde yiyecek ve içeceklerimizi saklarız. Dışarıdan getirdiğimiz paketli gıdaları yıkayarak koymak bir nebze bakteri oluşumunu engeller. Ancak buna rağmen sık temizlememiz gerekir. Ama yiyecek içeceklerimize dikkat etmek adına kimyasaldan uzak durmamız gerekir. Önce saf suyla yıkayıp daha sonra da doğal malzemelerle silmemiz gerekir. Bu doğal malzemelere gelin birlikte bakalım:

Sirke

Saf suyla temizliğin ardından sirkeye silmek faydalı olacaktır. Sirke antiseptiktir. İlk başta burnunuza sirkenin kokusu ağır gelebilir. Ancak daha sonra sirke kokusu geçecek ve dolapta oluşacak kokuları engelleyecektir.

Limon

Limon da antiseptik gıdalar arasındadır. Ayrıca iyi bir yağ çıkartıcıdır. Suyla yıkadıktan sonra bir kaseye iki üç limon sıkın ve içine su katın sonra dolabınızı bu suyla silin. Var olan ve oluşacak olan tüm bakterileri temizler.

Karbonat

Buzdolabı temizliğinde yine çok kullanılan bir maddedir karbonat. Sirkeyle karıştırarak da kullanabilirsiniz. Sadece suya katarak da kullanabilirsiniz.

Buzdolabından gelen kokular için doğal çözüm

Buzdolabınız çok kısa bir sürede kokuyorsa  bir kaba yeni çekilmiş Türk kahvesi dolu kaseyi dolabınızın içine yerleştirin. Kahve dolaptaki kokuyu emecektir. Eğer Türk kahvesi kalmamışsa, karbonat da koyabilirsiniz.

Buzdolabı temizliği nasıl yapılmalı

Sağlığınız için en önemli noktalardan birisi şüphesiz yedikleriniz ve içtiklerinizdir. Bu durumda   en önemli temizlik tartışmasız buzdolabı temizliğidir. Buzdolabı temizliği yapmanız için tavsiyemiz normal temizlik düzeninizden farklı aralıklarda yapmanız. Büyük temizlik sonunda  bir de buzdolabı temizliği ile uğraşmak fazlaca zor ve sıkıcı gelebilir. Eğer farklı günde ve farklı düzende olursa çok yorulmadan ve kolayca temizleyebilirsiniz.

  • Buzdolabı temizliğine önce bütün buzdolabını boşaltarak başlamalısınız.
  • Bütün içeriği boşalttıktan sonra kullanılmayacak bozuk veya tarihi geçmiş ürünler varsa ya da azalmış olanlar varsa bir kenara ayırın. 
  •  Az kalmış olanları daha küçük ve yeni temiz saklama kaplarına koyup zamanı geçenleri en kısa sürede atmanızı öneririz. Düzen ve tertip temizlikte en önemli noktadır. Ve size daha sonrası için büyük yarar sağlar. 
  • Eğer buzdolabınız  normal ise fişi çekerek temizlik yapmanız önemli.  İyi bir temizlik için buzluk kısmını temizlemek için buzlardan kurtulmanız lazım.
  • Bir sonraki aşama olarak 1 paket karbonat ve yarım çay bardağı sirkeyi; 5 su bardağı ılık suyun içine döküp karıştırınca elinize bezi alarak temizlemeye başlayın. 
  • Buzdolabının içini bu hazırlanan su ile güzelce sildikten ve kuruladıktan sonra buzdolabı içindeki  aparatlarına da aynı işlemi uygulayarak temizlemeniz yerinde olur.
  • Sizi en çok uğraştıracak kısım muhtemelen kapısını çevreleyen lastik kısımları olacaktır. Bu kısımları diş fırçası ile daha kolay bir şekilde temizleyebilirsiniz. 
  • Buzluk kısmını da temizledikten sonra yiyecekleri tekrar içine yerleştirebilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here