Ana sayfa Pratik Bilgiler Doğal Lavabo Açıcı Nasıl Yapılır?

Doğal Lavabo Açıcı Nasıl Yapılır?

4241
0
Doğal Lavabo Açıcı Nasıl Yapılır?

Lavabo giderinden su akışı yavaşlamaya başlayınca önlem alırsanız, lavabo taşmadan bu işten kurtulabilirsiniz. Lavaboyu ne açar, kimyasal seçenekler dışında doğal lavabo açıcı nasıl hazırlanır, hepsini sizin için bu yazıda topladık.

Lavabo gideri neden tıkanır?

Hem mutfak hem banyo giderleri için tıkanma meselesi her zaman büyük bir dert olmuştur. Açıkçası lavabo açıcı ürünleri kullanmadan da tıkanmasını önlemek her zaman mümkün değil. Çünkü illa ki bir şeyler kaçıyor, dikkat etsek de o borularda birikintiler yaşanıyor. Mutfak giderleri hem besin artıklarıyla doluyor hem de lavaboya dökülen yağlar donarak borulara yapışıyor. Ne kadar ardından sıcak su döksen de tek başına fayda etmiyor. Banyo giderlerinin en büyük düşmanı da saç tabii ki. Resmen dolanıyor boruya, birikiyor orada, zamanla topak oluyor.

Bunların dışında bizden kaynaklanmayan sebepler de var elbette. Zamanla borularda kireçlenme oluyor, bu da boru çapını inceltip tıkanıklık yaratıyor. Ayrıca bina inşaat halindeyken boru içerisinde kalan artıklar da sorun çıkarabiliyor.

Tıkalı giderler nasıl açılır?

Lavabo giderleri zaten yavaş yavaş sinyalini verir tıkanıklığın. Böyle akış yavaşlar, su lavaboda birikmeye başlar. Bu belirtileri gördüğün gibi önlemini almak gerekir. Bunun için kimyasal ürünler de var, doğal yolla lavabo açma formülleri de. Tabii en büyük yardımcı lavabo pompasını da unutmamak lazım.

Kimyasal ürünler

Bu ürünler her yerde satılıyor. Küçük paketlerde kalın tuz gibi olanları da var, jel formları da var. Kullanımı oldukça kolay, önde gidere lavabo açıcıyı ardından da 3-4 litre kadar kaynamış  suyu döküyorsun. 

Tuz ve sirke ile lavabo açma

Çok kuvvetli bir formül değil ama yapması çok kolay ve tamamen organik olduğu için sık sık uygulayabilirsin. Kullanımı, 1 yemek kaşığı kadar tuzu, ardından da bir bardak kadar sirkeyi gidere döküyorsun ve bu işlemi gider tamamen temizlenene kadar tekrar edebilirsiniz.

Sirke ve karbonatla lavabo açma

Yukarıdaki formül yeterli gelmediyse, ihtiyacınız olan ürün karbonat. 1 bardak karbonat, 2 bardak sirke ve 2 litre kadar sıcak suyu hazırlıyoruz. Sonra karbonatı ve ardından sirkeyi gidere döküp tepkimeye girmelerini bekliyoruz. Böyle kabarcık kabarcık oluyor zaten 1-2 dakika içinde. Sonra da sıcak suyla gideri ve boruları iyice temizleyip birikenleri akıtıyoruz.

Pompa ile lavabo açma

Bilinen en klasik yöntem. Zaten hemen her evde vardır bir tane lavabo pompası. Diderden su yavaş aktığını farkedince, alıyorsun pompayı açılana kadar kullanıyorsun. Ama tabii bu öyle derin tıkanıklıkları açmaz, daha çok anlık çözümler sunar.