Ana sayfa Diyet Diyetin Vazgeçilmezleri ve Faydaları

Diyetin Vazgeçilmezleri ve Faydaları

4256
0
Diyetin vazgeçilmezleri

Her yiğidin bir yoğurt yiyişi olduğu gibi  Herkesin diyet yapması da da farklı olur. Fakat her diyet için  vazgeçilmez ürünler vardır. Bugün bunları ve faydalarını ele almak istedik. 

Kahvaltı

İster diyette olun ister olmayın, kahvaltı her daim günün en önemli öğünüdür. Neden mi?

Kahvaltı; doygunluk hissinizi arttırır, günlük kalori alımınızı sınırlar. Aynı zamanda insülin dengenizi koruyarak diyabet riskini azaltır ve kilo vermenize yardımcı olur.

Diğer bir yandan akşam yemeği saatinize dikkat ederek kahvaltı iştahınızı arttırmanız ve yeme düzeninizi kontrol altına almanız mümkün.

Su

Su metabolizmayı hızlandırır ve içerdiği mineraller sayesinde vücudun dengesini düzenler. Su aynı zamanda depoların yıkımını kolaylaştırmak suretiyle diyete mükemmel bir fayda sağlar.

Yeşillikler ve salata

Yeşillikler içerdiği düşük kalori ve yüksek lif oranıyla sindirim sistemimizi rahatlatır. Aynı zamanda tok tutar ve metabolizmayı hızlandırır. Bu yüzden genellikle  sağlıklı olan diyetlerde salatalar öğünleri atlatmak için ideal seçimdir. 

Baklagiller

Baklagiller, %9-27 oranında protein içermeleri sebebiyle fazlaca doyurucudurlar. Ayrıca içerdiği mineral ve liflerle diyet dostu bir besindir.

Et ürünleri

Beyaz ve kırmızı etler  ayırt edilmeksizin, diyetlerin  şüphesiz vazgeçilmezidir. Yüksek protein içeren et ürünleri midede uzun süre kaldığı için fazlaca tokluk hissi verir ve aynı zamanda kas oranını arttırmaya yardımcı olur.

Süt ürünleri

Yine aynı şekilde et ürünleri gibi yüksek protein oranı sebebiyle doyurucu olan bir başka ürün grubu. Diyetlerde mutlaka tercih edilir.

diyet konsept çalışması

Çavdar ve Yulaf  tarzı ürünler

Başta kahvaltı olmak üzere diğer öğünlerde ekmek olarak çavdarlı veya tam tahıllı ekmekler tercih ederek tok kalmak mümkündür. Aynı zamanda içerdikleri yüksek besin değerleri vücudu düzenler.

Diğer yandan yemeklerin içine veya salatalara kinoa ve chia tohumu eklemek suretiyle yemekler doyurucu hale getirilir. Ya da yulaf ezmesi tek öğün olarak tercih edilebilir.

Kuru yemişler

Kuru yemişler hem içerdiği yağ ile bağırsakları kayganlaştırır ve kabızlığa sağlıklı çözüm olur. Hem de içerdiği lif oranlarıyla tok tutarlar

Meyveler

Meyveler diyetin en süper ürünü bence. Birincisi içerdiği lif tok tutar ve doygunluk sağlar. İkincisi şeker ihtiyacınızı doğal şekerden alarak ekstra tatlı yemenize engel olur. Diyetteyken canınız çikolata çekince bir porsiyon meyve yiyin. 

Sebzeler

Yüksek lif içeriği ile tok tutan sebzeler, diyetin vazgeçilmezleri arasındadır. 3-4 kaşık sebze yemeği ile bir öğünü sağlıklı bir şekilde atlatmanız mümkün. 

Bal ve hindistan cevizi yağı

Diyette tatlı yaparken şeker değil bal kullanılır. Balın hem kalorisi şekerden bir tık azdır hem doğal şekerdir. Ve çok fazla yemeseniz de yoğun kıvamıyla şeker ihtiyacınızı keser.

Diğer yandan tatlı yaparken hindistan cevizi yağı hem lezzetli hem de sağlıklı bir tatlı oluyor. Ayrıca kendisi de her tatlıya yakışıyor ve kalori olarak da yüksek değil.

Yeşilçay ve türevleri

Yeşil çayın metabolizmayı hızlandırdığı herkesçe biliniyor. Bunun yanında kahve ve diğer çaylar da tercih edilen ürünler arasında.

Spor

Spor diyetin olmazsa olmazıdır. Aslında sandığımızdan çok farklı faydaları var. Kaslardaki GLUT-4 kanalı insülin bağımsız çalışarak kandaki fazla glikozu hücreleri alıp kullanır. Bu sebepledir ki diyabet hastalarına hafif sporlar tavsiye edilir.