Ana sayfa Pratik Bilgiler Deprem Çantası içerisine neler koymalıyız?

Deprem Çantası içerisine neler koymalıyız?

4155
0
yerde oluşan çatlak

Depremde herkesin evinde muhakkak bulunması gereken deprem çantası nasıl hazırlanır? Bir acil yardım çantası veya deprem kiti çantasında bulunması gereken malzemeleri sıraladık.

Çadır

Çadır deprem çantanızda kesinlikle  çantanızda bulunması gereken en önemli araçlardan biridir. Olası göçükten sonra dışarıda çadırın içinde rahatça dinlenebilirsiniz.

Paket su ve konserve yiyecek

Günün kurtarıcılarından bir tanesi bizlere hayat veren paket sulardan bahsediyorum. Paket su diyorum hem ekonomik hem de sizi 10 – 12 gün rahat götürür. Olası bir göçükte de zaten oksijensiz kalacağımızdan su bize hayat verecektir.

İlk yardım çantası

Bir diğer ani müdahalenin başında ilk yardım seti devreye girecektir. Ufak tefek yaralanmalar için ilk yardım seti gerekebilir. Plaster sargı bezi, tentürdiyot, makas, yara bandı vs. bu tür ufak kahramanlar sizin yaralarınıza derman olacaktır.

Fener – ışıldak

Elektriklerin gitme ihtimaline karşı el feneri de konulmalıdır. Hele ki bir de bunun gecesi var, ortalığı daha iyi görebilmek ve bazı işlerinizin aksamaması adına fener oldukça yardımınıza dokunacaktır.

Tuşlu telefon

Akıllı telefonlarınızda priz arama  sorunu olacaktır. Bunun için “Tuşlu telefon da olur muymuş ” demeyip deprem çantanıza bir tuşlu telefon koymayı unutmayın. Tuşlu telefonun hem şarjı dayanır.  Hem de darbelere karşı dayanıklıdır. Tabi öncelikle sim kartınızı klasik sim kart boyutuna çevirmeniz lazım, onları da teknolojik ürün satan marketlerde rahatça bulabilirsiniz.

Battaniye

Deprem olduğunda en çok gerekebilecek şeylerden biri soğuk havalara karşı ısınmamıza yardım edecek bir eşyadır. Bunu da battaniye veya uyku tulumuyla sağlayabilirsiniz. Gece, ısı kaybı olur haliyle vücudumuz titremeye başlar. Battaniye sayesinde soğuktan korunabilirsiniz.

depremden kaynaklanan duvar çatlağı

Düdük

1999 depremi sonrasında düdük bayağı satılmıştı, hatta Kızılay bedavaya veriyordu. Düdük, göçük altında ve olası ani durumlarda sesinizin duyulmasını sağlayacaktır.

Çok amaçlı çakı

Çok amaçlı kesici bir alet konserve açmak gibi çoğu işiniz için gerekebilir.

Çorap ve yedek giysiler

Gece depreme maruz kaldığınızda  dışarıya çıplak ayakla çıkmak zorunda kalabilirsiniz. Bu durumlarda aile bireyleri için çorap bulundurmak iyi olacaktır. Ayrıca pijamayla çıkma ihtimaline karşı da birkaç parça giysi konulması uygun olur.

Düzenli kullanılan ilaç

Özellikle düzenli olarak kullanılan bir ilaç varsa o ilaç   birkaç güne yetecek kadar çantaya eklemek iyi olur. 

Sabun, diş macunu, ıslak mendil, hijyenik ped gibi temizlik malzemeleri

Temizlik açısından gerekebilecek malzemeleri de koymak mantıklı olacaktır. Ayrıca kadınlar için hijyenik ped de eklemek gerekir.

Çakmak veya kibrit

Çakmak soğuğa karşı ateş yakarak ısınmanız için  gerekebilecek bir malzemedir. 

Bir miktar para

İhtiyaç anlarında para gerekebilir. Mutlaka çantada para bulundurulmalıdır.

Bebeğiniz veya evcil hayvanınız varsa onlara özel ihtiyaçlar

Bebeğiniz varsa; bebek bezi, yedek kıyafet, mama gibi ihtiyacı olabilecek şeyler konulmalıdır. Aynı şey evcil hayvanınız için de geçerli. Yiyecek ihtiyacı gibi ihtiyaçlarını karşılamak için çantada ona da yer açmalısınız.