Ana sayfa Pratik Bilgiler Daha iyi poz verme rehberi

Daha iyi poz verme rehberi

3991
0
poz verme rehberi

Çoğu zaman aynada gördüğümüz görüntü ve fotoğrafta gördüğümüz görüntü bize farklı gelir. Birkaç küçük hareketle kendinizi daha çok seveceğiniz pozlar verebilirsiniz.

Hafif yan durun.

Kameranın tam karşısında esas duruşta durur gibi durmayın. Hangi profilinizi seviyorsanız sağ veya sola doğru hafif vücudunuzu çevirin ve yalnızca başınızı kameraya doğru döndürün. Bu şekilde poz vermek fotoğrafa derinlik katacak ve sizin yüz ve vücut hatlarınızı da ortaya çıkaracaktır.

Yüzünüzü göstermekten korkmayın. Başınızı dik tutun.

Başını öne eğip veya gözlerini kapatıp, saçını yüzünü kapatacak şekilde konumlandırıp fotoğraf çekilenler olabiliyor. Bu poz gizemli bir aura yaratabiliyor. Gizem yaratmak bazen heyecan verici ve etkileyici olabilir. Fakat aynı gizemi başınızı öne eğmeden de yaratabilirsiniz. Başınızı normalden biraz daha yukarıda tutup “öz güvenli” bir portre çizebilirsiniz. Fotoğrafı çeken kişi bu duruşta bel hizasından aşağıda konumlanırsa fotoğrafta sizi yücelten, kahraman bir bakış açısı meydana gelir.

Gülümsemekten çekinmeyin.

Unutmayın insanlar fotoğrafın duygusuna önem verir. Gülümseme ve tebessüm insana en kolay yansıyan duygulardandır. Asık suratlı olduğunuz ya da özellikle gülmemek için kendinizi zorladığınız fotoğraflar anında belli oluyor. Onun yerine doğal olun hatta en olmadık anlarda çekilen fotoğraflarınızı anımsayın. Gülerek poz vermek bir portre fotoğrafını olumlu etkileyecektir.

Siz ortama değil, ortam size uysun.

Güzel bir manzarada olduğunuzu düşünün. Günün en iyi saatleri, gün batımını arkanıza almışsınız. Çok keyifli bir görüntü olduğunu varsayalım. Eğer bu görüntünün tamamını fotoğrafa dahil etmek isterseniz geniş açılı bir objektif kullanacaksınız veya daha uzaktan çekim yapacaksınız. Bu durumda siz bu güzel manzaranın içerisinde kayboluyorsunuz. İnsan beyini şu şekilde çalışıyor; bir fotoğrafa baktığında ilk önce renk olarak kontrast oluşturan alanları görüyor. eğer geniş açılı ya da uzaktan çekilmiş bir fotoğrafsa birçok farklı nesne olacağından ve renk olacağından göz bir süre bakacağı yeri arıyor ve fotoğrafın etkisi düşüyor. Kendinizi altın oranda konumlandırıp manzarayı ve mekanı sizden arda kalan boşluğu doldurması için kullanın.

Işığın gücünü bilerek poz verin.

Öğle saatlerinde güneşin tam dik açıyla yeryüzüne vurduğu saatlerde çektiğiniz fotoğraflarda daha kötü çıktığınızı göreceksiniz. Bunun sebebi gölgeler. Göz, burun ve çenenizin altında gölgeler olacağı için bu saatte çekilen fotoğraflar size kötü gelir. Çekim saatinizi ışığa göre ayarlamalısınız.