Ana sayfa Pratik Bilgiler Çocuklarınızın oyuncaklarını temizlemek için püf noktaları

Çocuklarınızın oyuncaklarını temizlemek için püf noktaları

75
0
Çocuklarınızın oyuncaklarını temizlemek için püf noktaları

Çocuklar özellik 0-2 yaş dönemindeki bebekler bazı oyuncaklarını sürekli yanlarında taşırlar, ağızlarına sokarlar ve bu oyuncaklar ile dişlerini kaşırlar. Bu sebepten ötürü çocukların oyuncakları parktan, tuvalete kadar her türlü ortamda her türlü mikroba maruz kalır. Özellikle peluş olan oyuncaklar üzerinde ciddi anlamda toz ve kir barınır. Bu toz ve kir birikintileri alerji hatta astıma yol açabilecek kadar sıkıntılı durumlar ortaya çıkarabilir.

Peluş oyuncakların temizliği

Öncelikle oyuncağın etiketini kontrol etmelisiniz. Eğer etikette makinede yıkanmaz ibaresi varsa bir sonraki başlıkla devam ediniz. Eğer makine de yıkanmasında bir sorun yok ise sıvı bir deterjan ile (çocuğunuzun kıyafetleri için kullandığınız deterjan olabilir), yumuşatıcı vb. ilave olmadan makinenizin en hassas programında ve soğuk suda yıkayın. Evinizde varsa bunları bir çamaşır yıkama filesine de koyabilirsiniz. Oyuncak üzerinde açık dikişler varsa yıkamadan önce dikişlerin üzerinden geçin.

Makinede yıkanmayan peluşlar

Yıkamak için kova ya da lavaboyu ılık suyla doldurun. İçine sıvı deterjan ekleyin. Peluş oyuncağı suya daldırın, ne kadar kirli olduğuna bağlı olarak 15-60 dakika bekletin. Temizlenene kadar yıkamaya devam edin. Sonrasında oyuncak köpüksüz olana kadar temiz suda durulayın. Peluş oyuncağı sıkabildiğiniz kadar güçlü şekilde sıkın, daha sonra, temiz bir havluya koyun. İsterseniz saç kurutma makinesi ile de kurutabilirsiniz.

Plastik oyuncaklar

Isıya dayanıklı plastikten üretilmiş oyuncakları bulaşık makinesinde yıkanabilirsiniz. Deterjan olarak doğal içerikli bulaşık deterjanlarının veya sabun türevi temizleyicilerin tercih edin. Makineye sığamayacak kadar büyük olan oyuncaklar, oyuncak sepetleri ve oyun evleri karbonatlı suyla silinerek temizlenebilir. Emzik, çıngırak, diş kaşıyıcı gibi ağızla doğrudan temas halinde olan oyuncakların ise kaynar suda 8-10 dakika bekletilmesi gerekmektedir.

Ahşap oyuncaklar

Ahşap oyuncaklar, suya dayanıklı boyalarla boyanmışsa tıpkı plastik oyuncaklar gibi yıkanarak temizlenebilir. Ham ahşaptan üretilmiş oyuncaklar suyla temas ettiklerinde formlarını kaybedebiliyor ve küf gelişimine sebep olabiliyor. Bu tür oyuncakları suyla seyreltilmiş sirke ile ıslatılmış bezle temizleyebilirsiniz. Sonrasında temiz su ile nemlendirilmiş biz bez ile tekrar üzerlerinden geçip temizlik işlemini tamamlayabilirsiniz.

Ne sıklıkta temizlemeliyiz?

Eğer 0-2 yaş grubunda bebeğiniz varsa haftada bir, çocuğunuz daha büyükse ayda bir yeterli olacaktır. Bu sıklık, herhangi bir alerji vb. durumu söz konusu ise değişecektir.