Ana sayfa Sağlık Çınar ağacı yaprağı faydaları

Çınar ağacı yaprağı faydaları

872
0
Dalında yeşil çınar ağacı yaprağı

Çınar ağacı ülkemizin birçok bölgesinde yetişebilen bir ağaçtır. Geniş yapraklı, geniş gövdeli olan bu ağaç özellikle mobilya yapımında kullanılır. Çınar ağacının son yıllarda sağlık için çok faydalı olduğu ortaya çıkmıştır.

Çınar Ağacı Yaprağının Faydaları Nelerdir?

  • Çınar Ağacının yaprağı  kemik ağrıları romatizma ile bel ve boyun fıtıklarına iyi gelir.
  • Ciltte oluşan yanıklara fayda sağlar. Hücreleri yeniler.
  • cilt rahatsızlıklarına ve özellikle Sedef hastalığına iyi gelmesi de çınar yaprağının faydaları arasındadır.
  • Sara hastalığı yani diğer adı ile epilepsi rahatsızlığına yararlıdır.
  • Dişleri ve diş etlerini korur.
  • Midesi bulanan kişiler de çınar yaprağını kullanabilir. Çınar yaprağı mide bulantısına iyi gelir.
  • Yaraların çabuk iyileşmesi için yararlı bir bitkidir.
  • Kadınlarda görülen vajinal akıntıları da önler. Kurutulmuş çınar yaprağının suyu içilirse vajinal akıntıları önleyebilir.
  • Eklemlerde kireçlenme olduğunda da yarar sağlayan bir bitkidir.
  • Vücudumuzdaki şişlikten, vücuttan ödem atılmasına yardım ettiği için çınar yaprağının faydaları arasındadır. 
kurumaya başlamış sarılı yeşilli turunculu çınar yaprağı beyaz arkaplanda fotoğraf

Çınar Yaprağı Eklemlerdeki Kireçlenmeye İyi Gelir!

Eklem kireçlenmesi birçok kişiyi rahatsız eden bir hastalıktır. Eklem kireçlenmesi yüzünden dizler yada bel ağrır, yürümek ve merdiven çıkmak zorlaşır. Eklem kireçlenmesine karşı doktorlar oldukça faydalı bir kür geliştirmiştir. Saçlardaki Kepek Oluşumunu Engeller!

Çınar ağacının yaprağı saçları besler, saçları canlandırır. Saçların dökülmesini önler. Saç derisinin kurumasını engeller. Saçlarda saç derisinin kurumasından dolayı oluşan kepeği engeller. Saçlarınızda kepek oluşumundan kurtulmak istiyorsanız bu şifalı yaprağın suyunu kullanabilirsiniz.

Çınar Yaprağı Kürü Tarifi!

2 Adet Çınar yaprağı öncelikle iyice kurutulur. Nemli yaprak olmamalıdır. Kurutulan yapraklar öncelikle yıkanır ve küçük  küçük parçalara ayrılır. 2 bardak içme suyu kaynatılır. Küçük parçalara ayrılmış çınar yaprakları kaynamış suya atılır ve 1  dakika kaynatılır. Çınar yaprakları 1 dakikadan fazla kaynatılmamalıdır. Kaynama tamamlanınca yapraklar süzülür. Kireçlenmelere karşı hazırlanan bu  su akşam yemeklerden önce aç karnına ve gece yatmadan önce bir bardak içilir. En az 15 gün boyunca çınar yaprağı kürü uygulanmaya devam edilir. 15 günün sonunda 3 gün ara verilir gerekirse  tekrar ikinci 15 gün daha kullanılır. Çınar yaprağı kürü her seferinde taze olarak kaynatılmalı ve içilmelidir. 

tamamen kurumuş sarı çınar yaprağı

Hangi Tür Çınar Yaprağı Kullanılmalıdır?

Bu kürü hazırlamak için kendi topladığınız çınar ağacı yapraklarını kaynatmalıyız. .Kuruyup yere düşen çınar yaprakları tercih edilmemelidir. Yere düşen yapraklarda mantar oluşma riski yüksektir. Aynı zamanda toplanan çınar yaprakları 5 parça şeklinde girintili olmalıdır, bütün yaprak olmamalıdır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here