Ana sayfa Güzellik Cilt Bakımında Avokado

Cilt Bakımında Avokado

3935
0
Cilt bakımında avokado

Avokadonun saymakla bitmez yararları var. Diyet yemeklerinin vazgeçilmezi oluşundan, sivilce ve yara izlerini iyileştirme özelliğine kadar çeşitli faydaları vardır. Cilde kazandırdığı yüksek nem oranı cildi besleyip büyük faydalar sağlıyor. Özellikle kış mevsimi bitiminde ciltlere avokado özü ilaç gibi geliyor. Cildi nemlendiren , dıştan- içe yenileyen ve koruma altına alan avokadonun bir diğer özelliği de iyi bir antioksidan olmasıdır. Yıpranmış cildi baştan sona geri döndürüyor.

Doğal cilt maskeleri arasında en sık kullanılan maskelerden biri avakado maskesidir.  Bunun başlıca nedeni her cilt tipi için faydalı olması. Düzenli olarak kullanıldığında cildin gerçekten çok yumuşak olmasını sağlıyor ve nemlendirici özelliği ile cilt kuruluğuna bağlı kırışıklıkları önlüyor.

Normal ciltler için Yeşil çay, Yoğurt ve Avokado Maskesi

Hem çok etkili hem de doğal bir nemlendirici olarak bu maskeyi haftada 1 kez kullanabilirsiniz.

Maske için gereken malzemeler;

1 avokado,  çay kaşığı yoğurt  ve 1 poşet yeşil çay.

Önce poşet yeşil çayın poşetini kesip havanın içine dökün. Daha sonra  havanda toz haline gelinceye kadar dövün. Kaşık yardımıyla kabuğundan ayırdığınız avokadoyu toz haline getirdiğiniz yeşil çayla karıştırın. Üzerine az az kaynamış su ve yoğurt  ekleyerek iyice karıştırın. Bu işlemi yaparken rondo kullanabilirsiniz. Karışımı göz çevresi dışında kalan bölgeye ince bir tabaka halinde sürün ve azami 15 dakika beklettikten sonra ılık suyla temizleyin.

Normal ciltler için Portakal, Limon ve Avokado Maskesi

Bu maske için 1 tatlı kaşığı portakal suyu, 2 yemek kaşığı ezilmiş avokado ve 1 çay kaşığı limon suyuna ihtiyacınız olacak.

Tüm malzemeleri iyice karıştırın. Karışımı yüzünüze ve boynunuza sürüp 20 dakika bekletin. Ilık suyla temizleyebilirsiniz.

Kuru ciltler için Bal, Badem yağı ve Avokado Maskesi

Bu maske ise cildinizin nemi tutmasını sğlar ve aşırı kuru ciltler için idealdir. Ayrıca düzenli olarak yapıldığında antioksidan etkisiyle kırışıklıkların oluşumunu geciktiriyor.

2 yemek kaşığı avokadoyu 1 çay kaşığı bal ve 1 çay kaşığı badem yağıyla ezerek karıştırın. Dilerseniz 2-3 damla gül yağı da ekleyebilirsiniz.

Karışımı yüzünüze ince bir tabaka halinde yayın ve 15 dakika beklettikten sonra ılık suyla temizleyin. Bu maske aynı zamanda cildin sıkışmasını ve geniş gözeneklerin küçülmesini  sağlar.

Avokado maskesi

Yağlı ciltler için Killi Avokado Maskesi

Bu maske yağı dengeler  ve cildi derinlemesine besler.  Bu maske için 1 yemek kaşığı kil(aktarsa bulabilirsiniz.)2 yemek kaşığı ezilmiş avokadoya  ihtiyacınız var.

Avakado ile Killi  iyice karıştırın ve yüzünüze sürüp azami 15 dakika bekletip ılık suyla yıkayın. Yüzdeki yağı dengeleyen bu maskeyi haftada azami 1 kez yapabilirsiniz.

Yağlı ciltler için Limon suyu Yumurta akı ve Avokado Maskesi

Cildi nemlendiren maske aynı ciltteki hassasiyeti alır ve yağ üretimini dengeler.

Yarım avokadoyu 1 yumurtanın akı ve 1 çay kaşığı taze sıkılmış limon suyuyla karıştırın.

Yüzünüze sürüp 20 dakika beklettikten sonra bol ılık suyla yıkayın. Cildiniz çok yağlıysa haftada en fazla 2, çok  yağlı değilse 1 kez kullanabilirsiniz.

Sivilceler için Bal, Tarçın ve Avokado Maskesi

Sivilcelerin önlenmesine ve iyileşmesine yardımcı olan bu maskeyi haftada 1 kez yapabilirsiniz.

1 yemek kaşığı bal , 2 yemek kaşığı ezilmiş avokadoyu,  1 çay kaşığı tarçınla karıştırıp yüzünüze sürün. Dekolte bölgesi veya boynunuzda da sivilce çıkıyorsa bu bölgelere de sürebilirsiniz.

10 dakika bekletip ılık suyla yıkayın. Düzenli olarak kullanırsanız sivilcelerin azaldığını göreceksiniz.

Kolay Avokado Maskesi

Bu maske aynı zamanda hafif bir peeling etkisi yaratarak ölü cilt hücrelerini temizler.

Maskeyi hazırlamak için 1 avokadoyu 2’ye bölün ve çekirdeğini çıkardıktan sonra etkili kısmı kaşıkla kabuktan ayırın. Ama kabukları atmayın çünkü kullanacağız. Avokadoyu yüzünüze daha kolay sürebilmek için kaşıkla ezebilirsiniz.

Önce kabukların iç kısmını yüzünüzün her bölgesine sürün. Bu uygulama cildin yağdan ve kirden temizlenmesini sağlar. Kabuk içlerini sürdükten sonra avokadonun kendisini uygulamak için 3-5 dakika bekleyin. Daha sonra kaşıkla ezdiğiniz avokadoyu boyun bölgesi de dahil olmak üzere tüm yüzünüze eşit miktarda sürerek uygulayın. 10 dakika bekledikten sonra ılık suyla yıkayabilirsiniz.