Ana sayfa Pratik Bilgiler Bulaşıklarınızı makineye koymadan önce durulamanıza gerek yok!

Bulaşıklarınızı makineye koymadan önce durulamanıza gerek yok!

4139
0
Bulaşıklarınızı makineye koymadan önce durulamanıza gerek yok!

Elde bulaşık yıkama devri çoktan bitti. Çünkü her evde kadınların en büyük yardımcısı bulaşık makineleri bulunmakta. Yalnız kadınlar bulaşıkları makineye yerleştirmeden önce, bir ön durulama işlemi yapıyorlar. Halbuki buna hiç ama hiç gerek yok.

  • Bulaşık makinesinin görevini tam yapabilmesi için bulaşıkların kirli olması gerekiyor.

Bulaşık deterjanlarındaki enzimler genellikle yemek artıklarına tutunmak için tasarlanmıştır. Eğer bulaşıklarınızdaki yemek artıklarını suya tutup, makineye öyle koyuyorsanız deterjan yemek artıklarına değilde tabaklarınıza tutunuyor. Bu da tabaklarınızın daha çabuk yıpranması demektir.

  • Bulaşıklarınızı durulamak daha temiz olmasını sağlamaz.

Şimdi ki bulaşık makineleri 2-3-4 programlı olarak üretiliyor. Bu şu demektir sizin bulaşıkları durulamanıza gerek yok, çünkü makinenizde tabakların ne kadar kirli olduğunu tespit eden sensörler vardır. Bulaşık makinesi zaten ona göre temizleme yapıyor. Siz kendinizi boşa yormayın.

  • Bulaşıkları durulamak su kaybı demektir.

Bulaşıkları önceden durulama yapmayarak senede 24.000 litre su sarfiyatını önlemiş olursunuz. Şimdi ki bulaşık makineleri her yıkamada 10 ile 18 litre su harcar. Elde yıkama ile en az 30 litre su gidiyor. Bulaşıkları tek durulamanız gereken durum ise makinenin içerisinde bulaşıkların uzun süre bekleyeceği durumdur. Çünkü yemek artıkları üzerinde kurur ise makine bayağı çalışması gerekir.

  • Gereksiz zaman kaybı demektir.

Her ne kadar elde durulamak iyi olur denilse de en iyisi bu düşünceden uzak durmaktır. Ayrıca elde durulamak boşa harcanan zaman demektir. Bunu yerine olduğu gibi makineye koymak, ailenize fazladan 15 dakika zaman ayırmanız demektir.