Ana sayfa Pratik Bilgiler Bebek Çamaşırları Nasıl Yıkanmalı?

Bebek Çamaşırları Nasıl Yıkanmalı?

4214
0
Bebek Çamaşırları Nasıl Yıkanmalı?

Bebek kıyafetlerini yıkarken dikkatli olmak ve bazı noktaları gözden kaçırmamak gerekiyor. Yeni doğan bebeklerin cildi hassas olduğu için, kullanılacak temizlik malzemeleri ve yeni alınan giysiler bebekler için alerjik risk içerebilir. Mağazalara gelene kadar kaç aşamadan geçiyorlar çünkü, kaldı ki biz büyükler bile yeni aldığımız giysileri yıkamadan kullanmamalıyız. Bununla birlikte, zararlı etkilerden koruyan yararlı mikroorganizmaların oluşturduğu cilt florası yoktur. Aynı zamanda deriyi örten keratin tabakası bebeklerde tam gelişmemiştir, dolayısı ile bebek giysilerinin yıkanması çok önemlidir.

  • Yeni aldığınız bebek çamaşırlarını yıkamadan asla kullanmayınız.
  • Bebeğinizin çamaşırlarını her zaman kendi çamaşırlarınızdan ayrı yıkayın.
  • Bebeğinizin yünlü pelüş ve el yapımı örgü oyuncaklarını en az haftada bir kere yıkamayı unutmayın.
  • Detarjanın bebeğinizin tenini tahriş etmemesi ve alerji geliştirmemesi için organik ürünleri seçin.Bebek kıyafetlerini yıkamak için seçilecek deterjan çok önemli. Toz veya rendelenmiş olarak satılan sabunlar yerine sıvı hatta konsantre deterjan kullanılmalı. Zaten bebeklerin hassas cildine özel bebek deterjanları var, onları tercih etmek akıllıca olur.
  • Çamaşır makinesinde bebek yıkama programı yoksa hassas yıkama programında yıkanması ve mutlaka ilave durulama yapılması gerekir. Bu işlemler detarjan kalıntılarını önler.
  • Bebeğin kıyafetleri 40 derecenin üstünde yıkanmamalı. Çünkü bebek kıyafetleri çoğunlukla pamuk içeriklidir ve yıkama derecesi yükseldikçe pamuklu kıyafetler çekmeye, yapısı bozulmaya başlar.
  • Makineye sadece bebek kıyafeti atılacak olsa dahi yıkama filesi kullanılmalı. Çünkü bebeğin eldiveni, çorabı yani küçücük olan giyim parçaları, makinenin durulama ve suyu sıkma aşamasında diplere sıkışıyor. Makineyi didik didik aramak yerine yıkama filesi kullanmak daha pratik bir çözüm.
  • Makineye kıyafetleri atmadan önce tersine çevirmek çok önemli. Hem kıyafetlerin rengi hemen solmaz hem de bebeğin cildine temas eden kısımlar daha temiz hale gelir. Aynı şekilde, ters yıkanan çamaşırları düzüne çevirip asmak lazım.
  • Bebek çamaşırlarını mutlaka ütülemelisiniz.