Ana sayfa Pratik Bilgiler Arı Sokması

Arı Sokması

1046
0
Pembe çiçek üzerinde arı

Yaz aylarının pek hoş olmayan bir riski de arı sokmalarıdır.  Bazı kişiler arı sokmasından çok az etkilenirken bazı alerjik bünyelere sahip olanlar daha fazla etkilenebilir hatta hayati risk bile taşıyabiliyorlar.

Eşek arısının soktuğu durumlar çok daha ciddidir. Özellikle  arının zehrini akıttığı bölge de oldukça önemli. Göz kapağı, ağız içi ve dil gibi bölgeler daha riskli bölgelerdir.

Arı soktuğunda ilk yapılması gerekenler:

Arı sokması kimin başına gelmiş olursa olsun ilk önce sakin olun ve bu adımları izleyin.

  • İlk olarak iğneyi vücuttan çıkarmalısınız. Ancak bunu çıplak elle yapmamalı, bir cımbız kullanmalısınız. İğnedeki zehir  en fazla 2-3 dakikada kişinin kanına karışır bu yüzden erken müdahale çok önemlidir.
  • İlk baştaki şişkinliği ve ağrıyı ve azaltmak için soğuk kompres uygulamanız önemlidir.  Ancak buzu direkt arının soktuğu yere değil buzu bir beze sararak yaranın üzerine uygulayın.

Tüm bunlar ilk etapta yapmanız gerekenler. Ardından şişkinliği, ağrıyı ve  kaşıntıyı geçirmek için aşağıdaki doğal besinlerden yararlanabilirsiniz. 

UYARI: Eğer alerjik bir bünyeye sahipseniz arı soktuktan sonra mutlaka bir doktora görüşmeniz gerekir.

Beyaz çiçek ve arı

Arı sokmasına ne iyi gelir?

Yaranın kızarmasını,  şişmesini ve kaşınmasını önlemek için kullanabileceğiniz  doğal malzemeleri şöyle sıralamak mümkün:

Soğan

Bir  Arının sokması durumunda soğana  başvurulabilir. Soğan iltahaplı yaralarda çok  sık kullanılan doğal bir antibiyotiktir. Soğan  ikiye parçaya bölünerek yaraya bastırılarak zehri alınabilir. 

Sarımsak

Sarımsağın  da soğan kadar  antiseptik özelliği bulunur. Bir sarımsağın dişlerini iyice ezip  zehri alması için yaraya uygulayın.

Karbonat

İltihap kurutucusu özelliği olan karbonat kaşıntı, kızarıklık ve yanma hissini ortadan kaldıracaktır. Bunun için  bir bardak suya 1 tatlı kaşığı karbonatı karıştırın ve ardından bu suyla yaranızı temizleyin.

Yoğurt

Arının soktuğu yere yoğurt sürmek de ağrıyı hafifletecek ve  yanma hissini alacak diğer bir yöntemdir. Soğuk yoğurt bu durumda daha etkili olacaktır.

Elma sirkesi

Elma sirkesi de kaşıntıyı, ağrıyı hafifletecek bir diğer malzemedir.Elma sürmesini  bir pamuğa dökün ve yavaşça yaraya uygulayın.

Lavanta yağı

Lavanta yağı eşek arısı dahil olmak üzere  tüm arı sokmalarında mucize etki gösterir. Anında zehri alma ve rahatlama etkisi olur. Lavanta yağını bir pamuk yardımıyla yaranın üzerine hafifçe sürmeniz yeterli.

Geçmiş olsun.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here