Ana sayfa Pratik Bilgiler Arap sabunu kullanım alanları

Arap sabunu kullanım alanları

3982
0
Arap Sabunu kullanım alanları

Eskiden evlerde büyüklerimiz temizlik için hep Arap sabunu kullanılırdı. Halı temizliği denince ilk akla Arap sabunu gelirdi. Artık evlerde, eski zamana kıyasla kimyasal içeriği daha fazla olan, temizlik ürünleri kullanılıyor. Arap sabununu ev temizliğinde hangi alanlarda kullanabiliriz. Bu yazımızda sizin için bu listeyi hazırladık.

Çamaşır yıkarken

Eskiler çamaşırları hep elde yıkarlardı. Artık devir teknoloji devri olduğu için, bu işi çamaşır makineleri yapıyor. Arap sabununu çamaşır makinesine yıkama öncesi, bir miktar koymak yeterlidir. Çamaşırların temiz ve yumuşak olmasına katkı sağlar.

Bulaşık yıkarken

Bulaşık yıkarken normal bulaşık deterjanları gibi, bulaşık süngerine Arap sabununu koyarak kullanabilirsiniz. Bu sayede bulaşıklar hem temiz hem de ışıl ışıl olacaktır. Fakat önemli bir detayı gözden kaçırmamalısınız. Bulaşıkları durularken sıcak su kullanmanız gerekir.

Fırın temizliğinde

Fırın ve ocaklarda oluşan leke ve kirler can sıkıcı ve temizliği oldukça yorucu olabiliyor. Arap sabununu bu inatçı lekelere karşı kullanabiliriz. Ocak ve fırın üzerinde ki lekelerin üzerine bir miktar ılık su döküp, lekelerin kabarması ve yumuşaması için bekleyin. Ardından arap sabunu ile silin. İnatçı lekelerin kolayca kaybolduğunu görebilirsiniz.

Tuvalet temizliğinde

Hijyen açısından tuvalet temizliğine oldukça önem vermek gerekir. Arap sabununu tuvalet temizliği için de kullanılabilir. Hem tertemiz yapar hem de hijyen sağlamış olur. 

Halı temizliğinde

Eskiden halıları temizlemek için Arap sabunu çok kullanılırdı. Arap sabunu halıların tertemiz olmasını sağlamakla kalmaz, bir de halıların çok yumuşak olmasını sağlar. Ayrıca alerjisi olanlar için de arap sabununu kullanmak mantıklı bir çözüm olur