Ana sayfa Sağlık Alerjiye şifa olan bitkiler

Alerjiye şifa olan bitkiler

403
0
Alerjik problemler yaşayan bayan yatakta oturuyor

Öksürük otu, karabiber, ısırganotu, acı biber , karabiber, çuha çiçeği  okaliptüs , melek otu ve mabet ağacı bitkisi sayesinde alerji soruna çözüm bulmanız mümkün.

Herhangi bir maddeye karşı vücutta oluşan anormal bir hassasiyet reaksiyonuna alerji denir.  Normalde vücudu koruyan bağışıklık sistemi, bazı insanlarda zararlı olmayan birtakım maddelere karşı aşırı yanıt verir. Alerjik reaksiyona yol açan maddelere “alerjen” denir.

En sık görülen alerji çeşitleri arasında polen, ilaç ve çevresel etmenlerin tetikledikleri alerjiler bulunmaktadır. Alerjinin her ne kadar genetik olduğu düşünülse de hamilelik ve hastalık gibi bünyenin daha zayıf olduğu dönemlerde vücut normalde olmayan alerjik tepkiler verebilmektedir. Alerji belirtleri kişiden kişiye farklılık gösterebilir. Bu belirtiler kişilere göre şiddetli veya şiddetsiz olarak görülebilir. En çok görülen alerji belirtileri kaşıntı, hırıltılı nefes alıp verme, nefes darlığı ve vücudun çeşitli yerlerinde şişlikler olarak görülebilir.

Çuha çiçeği  

pembe çuha çiçeği

Kardelen, egzama, deri döküntüleri, kurdeşen ve diğer alerji hastalıkları çuha çiçeğinin  yağı ile düzeltilebilir.. İçeriğindeki omega 6 asit yağları sayesinde cildi korur.  

Öksürük otu

Öksürük otu

Doğal bir antihistaminik olarak öksürük otu kullanılır ve alerji üzerinde çok çetkili olduğu kanıtlanmış bir bitkidir. Etkinliğini yapraklarının içeriğinde bulunan petasins maddesinden alır. Çiğ olarak tüketebileceğiniz gibi, kapsül olarak da alabilirsiniz. 

Mabet ağacı

Mabet ağacı yaprakları

Alerji meydana geldiğinde beyin de bundan kötü etkilenir. Latince adı Ginkgo biloba olan mabet ağacı bitkisi alerji reaksiyonlarını kısa sürede önler ve beynin işlevselliğini artırır. Anti alerjik bir bitkidir. Bu özelliğiyle  polen kaynaklı alerjilerde ve astımda çok etkilidir. Çay olarak tüketilebilir.

Acıbiber

kırmızı acı biber ve kurutulmuşu

Acı biber çoğumuzun mutfaklarının olmazsa olmazıdır. Bu bitki, mukus akışını durdurarak alerjiyi önler. Alerjiden kurtulmak için ıhlamur,  acı biber tozu ve sıcak suyu karıştırın, her gün birkaç defa bu karışımla gargara yapın. Düzenli kullanımınızda alerjinizde rahatlama göreceksiniz. 

Karabiber

karabiber ve değirmen

Bal ve karabiber karışımı yapıp solunum yollu alerjiniz başladığında hemen yemeye başlayın.. Bu karışımın düzenli tüketilmesi, nazal yoldan gelişen alerjilerden kısa sürede kurtulmanızı sağlayacaktır. 

Okaliptus

okaliptus dalı

Soğuk algınlığı, öksürük, boğaz ağrısı gibi pek çok derde deva olan okaliptus ağacı yaprakları alerji tedavisinde de kullanılabilir. Okaliptus yağı burun akıntısı ve öksürük gibi alerji belirtilerinden kurtulmakta etkilidir. Çay olarak düzenli içildiğinde alerjiden kurtulma görülür. İnatçı öksürük ve burun tıkanıklığında, okaliptus yağından kaynar suya dökün ve bu suyu soluyun, tıkanıklığın azaldığını, nefesinizin açılmaya başladığını fark edeceksiniz. 

Melek Otu

melek otuna yakın çekim

Çin’de Alternatif tıp yöntemleri çok ileri seviyededir. Melek otu da alerji tedavisinde çok sık kullanılan bir bitkidir. Melek otu bireyin bağışıklık sistemini güçlendirerek, alerji kaynaklı hapşırma, burun akıntısı ve gözlerde sulanma belirtilerini azaltır. Yapılışı: Melek otundan 2 kahve kaşığı (ince kıyılmış ve kurutulmuş) demliğe konur ve üzerine 250-300ml kaynar su ilave edilerek 5-10 dakika demlenmesi beklenir. Ardından süzülerek içilir. 

Isırgan otu

ısırgan otu

Cildinizde döküntü, kabarma, kızarma gibi alerjik belirtiler varsa, ısırgan otu  ile hazırlanmış çayı içmek derdinize deva olabilir. Yapılan birçok araştırmalar sonucunda  ısırgan otu hazırlanmış çayların, alerjik nazal semptomların tedavisinde derece etkili olduğunu ortaya koymuştur. Isırgan otu çatağını demlenerek içildiğinde ısırgan otu bitkisinin içinde bulunan ve alerjiye için faydalı olduğu düşünülen bileşenlerin suya geçmesini ve bunu içerek alerjiden kurtulmanızı sağlar. Fakat ısırganın kanı inceltici etkisi olduğundan, hassas bünyeli bir insansanız, doktora danışarak içmekte yarar var.  

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here