Ana sayfa Sağlık Ağız yarası neden olur? Ağız yarasına ne iyi gelir?

Ağız yarası neden olur? Ağız yarasına ne iyi gelir?

4812
0
Ağız yarası neden olur? Ağız yarasına ne iyi gelir?

Ağız yarası neden olur?

Yanakların iç kısmında, ağız mukozasında, dudağın iç kısmında ve dudak kenarlarında hatta zaman zaman dilde çıkan bu yaraların hem dış etkenlerden hem de kişisel hijyenden kaynaklanan sebepleri vardır. Dikkat edilmez ve önüne geçilmezse yaralar iltihap toplayabilir, işler daha da sıkıntılı bir hal alabilir.

Ağız bakımı ve hijyen

Temiz tutulmayan ağız, düzgün fırçalanmayan dişler bakteri yuvası halindedir. Bakteriler de vücutta enfeksiyonlara, yaralara sebep olabilir. O yüzden, diş bakımı iyi bakmalı, ağız içi hijyenine çok özen göstermelisiniz.

Stres ve kaygı

Stres ve kaygı durumları, aşırı endişe ve panik halleri vücudun dengesini bozduğu için ağız içi yaralara sebep olabiliyor. 

Sağlık problemleri 

Sağlıksız beslenme, ateşli hastalıklar, aşırı antibiyotik kullanımı gibi vücut dengesini altüst eden şeyler de ağız ve dudak bölgesinde yaralara sebep olur. 

Ağız içi yarasına ne iyi gelir?

Ağız içi yaraları tedavisi için doktorunuza başvurabilir, ilaç talep edebilirsiniz. Ya da evdeki malzemelerle kolaylıkla hazırlanabilecek tedaviler uygulayabilirsiniz.

Tuzlu su

1 çay bardağı suya 1 tatlı kaşığı tuz koyup eriyene kadar karıştırıp, sonrasında gargara yapın. İlk önce biraz yakacak ama sonra rahatlayacaktır.

Karbonat kürü

İsterseniz karbonatı suyla seyreltip gargara yapın, isterseniz temiz elinizi biraz karbonata bulayıp, ağzınızın içindeki yaraya bastırın. Karbonat, bölgeyi dezenfekte edip iyileşmeyi hızlandıracaktır.

Dut şurubu

Dut şurubu ağız yaraları için mucizevi bir tedavi yöntemidir. Dudak kenarındaki yaralar için temiz bir pamuğu ya da gazlı bezi dut şurubuna batırip ve yara üzerine sürünüz. Ağız mukozasındaki yaralar için gargara da yapabilirsiniz.

Kekik ve karanfil

Kekik ve karanfil, dezenfektan etkileriyle de bilinirler. Ağız mukozasındaki yaralar için bir tutam kekik ya da karanfil alıp çiğneyin. Evde hangisi var ise ya da hangisini isterseniz tercih edebilirsiniz.

Limon ve sirke

Sirke ya da bir limonun suyunu biraz suyla seyrelterek gargara yapmak, ağız içindeki bakterileri öldürür. Böylece yaralardan çabucak kurtulabilirsin. Ama sirke doğal ev yapımı olmalı, ona dikkat etmelisiniz.

Bitki çayları

Sallama bitki çayları ağız içi yaralarda çok kullanışlı bir tedavi yöntemidir. Özellikle ada çayı, iyileştirici etkisiyle insanı rahatlatıyor. Uygulaması, bitki çayıyla gargara yapıyorsunuz. Ardından bitki çayının poşetini de dudak bölgesindeki yaraların üzerinde bir süre bekletebilirsiniz.

Bal

Doğanın en iyileştirici besinlerinden balı, ağız içindeki yaraları kapatacak şekilde uygulayabilirsin. Hem acıyı alır hem de iyileştirici etkisini kısa zamanda gösterir.