Ana sayfa Pratik Bilgiler Aç karnına yapılmaması gereken şeyler

Aç karnına yapılmaması gereken şeyler

484
0
yemek sofrası görüntüsü

Mideniz boşken bazı şeylerin yapılması  vücudumuzda ve organlarımızda büyük hasarlara neden olabilir. Bu durumda  mideniz boşken dikkat etmeniz gerekenler şunlardır; 

– Antidepresan ilaçlardan uzak durun

Aspirin, parasetamol ve değişik nonsteroid antienflamatuar ilaçlar aç karnına alınamaz. Tesirlerini eksiltmekle kalmaz aynı zamanda ciddi sıhhat meselelerine mide kanaması gibi neden olur.

Tavsiye: Süt ilaçların negatif tesirlerini düşürür. Şayet mevcut değilse, ilacı bol su ile içebilirsiniz.

kırmızı fincanda kahve resmi

– Kahve içmeyin

Kafeinsiz kahve dahi içilmemelidir. Boş midede içilirse, mide ekşimesi ve değişik sindirim sistemi meselelerine neden olabilecek asit yapımını uyarır . Kahve sonrasında birde kahvaltıyı sıçramak, günün geri kalanında serotonin noksanlığına ve sıkıntılı bir havaya neden olabilir.

Tavsiye: Sabahları ilk yaptığınız şey kahve içmekse ve bu alışkanlığını bırakamıyorsanız, süt veya krema ​​kullanın. Sütün yağı kahvenin negatif tesirlerini eksiltecektir. Dondurularak kurutulmuş natürel kahveyi tercih edin.

– Alkollü içecek tüketmeyin

Tok olmadan, içki emilim sürati 2 kat çoğalır. Ayrıca, içkinin yan tesirlerinin giderilmesi yavaşlar, bu da ağır bir harabe yaratır. İçkinin bedene süratli tesiri karaciğeriniz, kalbiniz ve böbrekleriniz için negatif neticeler doğurabilir.

Tavsiye: Aç karnına meşrubat içmek zorunda kalırsanız, soğumuş gazsız meşrubatları seçin, zira bunlar daha yavaş emilirler. Eğer içmek zorunda kalırsanız, öncesinde en azından tereyağı kapsayan minik sandviç yiyebilirsiniz.

– Sakız çiğnemeyin

Sakız çiğnerken üretilen sindirim asidi, boş bir midenin astarını yok eder; sakız ile fazla duyarlılık gastrite neden olabilir. Tok dahi olsanız sakızı 10 dakikadan fazla çiğnemeyin.

Tavsiye: Ksitol, sorbitol gibi natürel tatlandırıcılar içeren  sakızlar şeker, siklamat veya aspartam olanlardan daha az hasarlıdır.  

beyaz arkaplan önünde yatağa yatmış uyuyan bayan resmi

– Uyumadan evvel birşeyler yememelisiniz

Açlık ve düşük glikoz seviyeleri, uykuya dalmamızı ve derin uykuyu ve erken uyanmayı maniler. Acayiptir, uyku yetersizliği açlık hormonlarının seviyesini çoğaltır. Akşam yemeğinden sonra ertesi gün daha fazla yememizin sebebi de budur.En iyi çözüm, süt mahsulleridir zira magnezyum ve kalsiyum kapsarlar. Bu unsurlar size, sağlam bir uyku sağlayacaktır.

– Yoğun spor yapmayın

Boş bir karınla egzersiz yapmanın daha fazla kalori yaktığına dair bir görüş vardır. Bu durum  yağ kaybını etkilemez. Aslolan adale kaybıdır.Vucut enerjiden yoksun olduğu için egzersiz yoğunluğu da azalır.

Tavsiye: Yoğun eğitimin aerobik egzersize değiştirilmesi. Mideniz boşken   egzersize başlamadan evvel  aperatif almanız daha iyi olur;  zira sportif etkinlik mide suyunun yapımını tetikler, bu da boş bir mide için zararlıdır.

– Alışveriş yapmayın

Boş bir karın bizim çok fazla  alışveriş yapmamızı sağlar. Bu da bütçemizi sarsar. 

Öneri: Peşin yapılan bir alışveriş listesinin yanı sıra nakit ödeme de tasarruf etmenize dayanakçı olabilir. 

Bir araştırma, bireylerin kredi kartı yerine nakit ile ödeme yaparken daha az tüketme meylinde olduğunu göstermektedir .

taze sıkılmış portakal suyu

– Portakal suyu içmekten kaçının

Mandalina, limon, portakal gibi meyvelerde bulunan  sert lifler ve asit mide duvarını tahriş eder, bu da mide rahatsızlığı olanlar için özellikle tehlikelidir.

Tavsiyeler: Taze sıkılmış portakal suyu, su ile 1:1 oranında veya 2:1 oranında sulandırırsanız fayda sağlayacaktır.

Bu arada  mide boşken yenilmemesi gereken değişik yiyecekler de var.

– Tartışmayın

Araştırmacılar, açlığın bizi daha çok sinirlendirdiğini ispatlamıştır. Kavga anında kendi kendimizi hakim olmak enerji gerektirir. Aç karnına serinkanlılığımızı gözetmek  çok güç olabiliyor.

Tavsiye: Tartışmaya girmeden  evvel yemek yemenize zaman yoksa, sıcak bir şeyler yemek içmeniz önerilir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here